Stary samochód – złomować czy sprzedawać?

stary samochód złomować czy sprzedawać

Posiadasz stary samochód, kilkunasto- lub kilkudziesięcioletni? Nadszedł czas, kiedy trzeba się z nim rozstać? Stoisz więc przed dylematem: zezłomować czy sprzedać. Obydwie opcje przyniosą trochę gotówki,

sprzedaż pewnie nieco więcej, jednak wiąże się to z większym nakładem czasu i cierpliwości z Twojej strony. Jaki sposób więc należy wybrać? Co będzie dla Ciebie lepszym wyjściem? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu.

Legalna metoda – złomowanie na stacji demontażu pojazdów

Samochód, który uległ awarii i nie nadaje się do naprawy, a tym bardziej do sprzedaży, warto oddać na stację demontażu pojazdów. To przede wszystkim legalna metoda pozbycia się samochodu. W ten sposób możemy prawnie zrzec się prawa do pojazdu. Przede wszystkim wszelkie uszkodzone części są utylizowane zgodnie z wymogami prawa o ochronie środowiska. Z kolei sprawne elementy przechodzą na rynek wtórny. W tym przypadku w grę wchodzą również pieniądze. Za każdy oddany pojazd SDP płaci kilkaset złotych. Cena różni się w zależności od masy własnej pojazdu. Jest to o tyle opłacalne, że samochód nie przeszkadza nam na podjeździe, a my możemy się cieszyć dodatkowymi środkami. Najważniejsza jest tutaj jednak strona prawna, nie chcemy przecież mieć kłopotów w tej kwestii. Warto dodać, że w momencie oddawania samochodu na złom nie musi on być sprawny, nie interesuje nas więc praktycznie nic oprócz odpowiednio przygotowanych dokumentów – karty pojazdu, tablic, dowodu rejestracyjnego, umowy kupna oraz czytelnego numeru VIN. Świetną propozycją jest wybór stacji Car-Gryf, która oferuje usługę skupu aut w Goleniowie, Myśliborzu oraz Stargardzie.

Sprzedaż starego samochodu – większy zarobek, ale i większe ryzyko

Naprawdę ciężko jest sprzedać samochód na zwykłym portalu ogłoszeniowym, jeśli ma on już sporo lat i jest mocno uszkodzony mechanicznie lub wizualnie. W takim wypadku pozostają nam skupy. Tutaj zaczynają się schody, bo może być trudnym zadaniem znalezienie godnego zaufania skupu. Na rynku aż roi się od nielegalnych miejsc tego typu, które czekają na samochód. Oczywiście perspektywa dwu-, a nawet trzykrotnie większego zarobku jest tutaj przeważająca. Należy jednak wybierać wyłącznie sprawdzone skupy, które na rynku istnieją już od wielu lat. Wtedy mamy pewność, że sprzedany samochód trafi do kolejnego właściciela prywatnego. Argumentem przeciw sprzedaży starego samochodu na skupie jest także brak ich wyrejestrowywania. To niesie za sobą konsekwencje prawne dla sprzedającego, a przecież nikt z nas tego nie chce.

Unikaj nielegalnych metod – wybierz sprawdzone oferty

Bez względu na to, czy wybieramy złomowanie, czy sprzedaż starego samochodu, powinniśmy zwracać uwagę na legalność takiego wyboru. Możemy trafić na złomowisko, które nie do końca zgodnie z prawem podejmuje się rozbiórki samochodu, części nie trafiają do utylizacji, co nie jest w kwestii prawnej dozwolone. Kolejna sprawa to sprzedaż na rynek wtórny niezweryfikowanym skupom. To również może nieść za sobą poważne konsekwencje mimo kilkukrotnie większego zarobku. Bez względu na to, czy wybierzesz złomowanie, czy raczej sprzedaż, pamiętaj, aby było to w stu procentach legalne. Samodzielny demontaż to także duże ryzyko otrzymania kary finansowej, tego również się wystrzegaj. Kilkaset złotych w gotówce z pewnością Ci się przyda, a co najważniejsze, unikniesz wszelkich kłopotów z prawem, kiedy ktoś bez Twojej wiedzy użyje sprzedanego pojazdu do popełnienia przestępstwa.