Złomowanie pojazdu – co z ubezpieczeniem?

Złomowanie pojazdu – co z ubezpieczeniem?

Złomowanie auta pociąga za sobą wiele formalności, które zawsze należy dopełnić z należytą starannością. Czynność tę wykonujemy z reguły bardzo rzadko, dlatego ciężko jest nam poznać wszelkie zasady, wymogi i obostrzenia, które powinniśmy wówczas doskonale znać.

Należy do nich między innymi dostarczenie urzędowi zaświadczenia o demontażu czy też dopełnienie wszelkich formalności w ubezpieczalni. Właśnie dlatego złomowanie auta warto przeprowadzić, korzystając z usług wyspecjalizowanej firmy Car-Gryf.

Jakie formalności są najważniejsze po złomowaniu

Firma dokonująca złomowania powinna między innymi zadbać o wystawienie świadectwa poświadczającego złomowanie auta, które przyda nam się w urzędzie miasta podczas wyrejestrowania pojazdu. Zazwyczaj tego typu dokument sporządza się w trzech jednakowych egzemplarzach. Jeden pozostaje w stacji demontażu, drugi jest przeznaczony dla klienta i pozostaje już w jego posiadaniu, trzeci należy zaś dostarczyć do urzędu miasta i wyrejestrować auto. To bardzo ważny krok, na który mamy jedynie 30 dni, warto tego dopilnować.

Stacja demontażu dokona także unieważnienia dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu i te dokumenty również będą potrzebne w wydziale komunikacji. Bardzo ważna jest także umowa kupna-sprzedaży, upoważniająca daną firmę do sprzedaży części zamiennych, które dzięki niej mają udokumentowane pochodzenie.

Co z ubezpieczeniem OC po złomowaniu?

OC, czyli Odpowiedzialność Cywilna, to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne i jest przypisane do danego samochodu. Co ważne, podczas całego okresu użytkowania danego auta, nie może pod żadnym pozorem dojść do przerwania płynności ubezpieczenia, np. wskutek zapomnienia czy zaplanowanych działań. Wówczas narażamy się na dotkliwe kary z UFG – Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co jednak z OC, gdy złomujemy pojazd?

Polisy OC zazwyczaj są zawierane na cały rok i rozliczane ratalnie lub jednorazowo, zazwyczaj do wyboru przez klienta. Po sprzedaży auta lub kasacji nie można ot tak zaprzestać płacenia, gdyż w dalszym ciągu to my, pierwotni właściciele auta, zawarliśmy umowę z ubezpieczalnią i stanowimy w niej drugą stronę. Co to oznacza? Że po kasacji pojazdu należy bezwzględnie dopilnować wyrejestrowania z OC, dostarczając do ubezpieczalni odpowiednie i wymagane dokumenty, np. zaświadczenie o wyrejestrowaniu lub demontażu. W świetle prawa dokumenty te świadczą o całkowitym wyłączeniu samochodu z użytku.

Czy odzyskamy część niewykorzystanej składki OC?

Tak! Niewykorzystaną składkę można jak najbardziej odzyskać i zaleca się to zrobić w każdym przypadku. Warto jednak wiedzieć, jak tego dokonać. Należy dostarczyć do ubezpieczalni wymienione wyżej dokumenty, po czym wybrać sposób zwrotu i dopełnić wszelkich innych formalności. Zwrot składki będzie obejmował okres od dokładnej daty złomowania auta, aż do zakończenia danej umowy z ubezpieczalnią.

Jeśli dokonaliśmy ubezpieczenia auta dosłownie kilka dni temu i zapłaciliśmy pochopnie całą składkę z góry na cały rok, to będziemy mogli odzyskać część od chwili demontażu, aż do końca okresu obejmowania umowy. To często bardzo duży zastrzyk gotówki, który może wynosić kwotowo więcej niż cena samego wraku.

Tak czy inaczej – zachęcamy do skorzystania z usług firmy specjalizującej się w demontażu pojazdów Car-Gryf. Zapewniamy indywidualną obsługę i pełną pomoc na każdym etapie złomowania auta. Dzięki nam złomowanie auta w Szczecinie, Drezdenku czy wielu innych miastach w Polsce jest znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.