Zmiany w przepisach drogowych na 2021 r. – co nowego w przepisach drogowych?

Zmiany w przepisach drogowych na 2021

Co nas czeka w nowym 2021 roku? Na pewno istotne zmiany w przepisach drogowych, które dużo zmieniają na naszych drogach. Nowe przepisy dotyczą nie tylko kierowców, ale także pieszych. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki bezpieczny i legalny sposób poruszać się po drodze. Dzięki temu unikniesz nie tylko niespodzianek, ale także dostania mandatu za nieprzepisową jazdę.

Prędkość 50 km/h nie tylko w dzień, ale także w nocy

Do tej pory Polska jako jedyny kraj należący do Unii Europejskiej miała rozdzieloną zasadę prędkości maksymalnej, obowiązującej w terenie zabudowanym w dzień i nocy. Prędkość 50 km/h w obszarze zabudowanym obowiązywała w godzinach od 5 rano do 23, w pozostałych godzinach mogliśmy rozwijać samochodem prędkość o 10 km/h większą, czyli 60 km/h. Od 2021 roku przepis ten jest nieaktualny. Prędkość maksymalna, obowiązująca w obszarze zabudowanym, została spłaszczona do całej dobry i jej maksymalna wartość to 50 km/h. Warto pamiętać o tych zmianach, szczególnie przy częstych podróżach drogami krajowymi. Nieprzestrzeganie tego przepisu może skończyć się mandatem.

Pierwszeństwo pieszych przy przejściach drogowych

Od wielu lat Polska znajdywała się w czołówce statystyk wypadkowych państw Unii Europejskiej. Od 2021 ustawodawca postanowił to zmienić i zmusić kierowców do zwolnienia przed pasami, nadając pieszym całkowite pierwszeństwo na przejściu dla pieszych. Obowiązek zatrzymania dla kierowcy przed pasami został rozszerzony o obowiązkowe zatrzymanie, nawet kiedy pieszy dopiero ma zamiar przejść przez ulicę. Przepis jest zrównaniem praw pieszych, które już od lat z sukcesem obowiązują w wielu krajach naszego kontynentu europejskiego. Od teraz, jadąc samochodem, warto szczególnie uważać na pieszych i zatrzymywać się przed pasami dla ich oraz swojego bezpieczeństwa.

Zakaz jazdy zderzak w zderzak

Wielu kierowców lubi praktykować jazdę blisko zderzaka innego pojazdu. Jest to niebezpieczne zachowanie na drodze i tylko w 2017 zebrało ono dosyć ponurą statystykę. Sama jazda blisko zderzaka w połączeniu z nieuwagą wywołała ponad 2500 wypadków, 3222 rannych oraz 50 wypadków śmiertelnych wśród uczestników ruchu. Co piąty wypadek na polskich autostradach jest także wywoływany przez nieuważną jazdę samochodem blisko zderzaka innego pojazdu. Ustawodawca postanowił walczyć z tym zjawiskiem i wzorem Francji oraz Niemiec wprowadził karanie za jazdę zderzak w zderzak na autostradach i drogach ekspresowych. Teraz, jadąc autostradą, powinieneś dostosować się do samochodu przed Tobą i zachować odpowiedni dystans w metrach, który stanowi połowę prędkości, z jaką się poruszasz. Przepis ten nie dotyczy manewru wyprzedzania.

Więcej uwagi i troski o innych użytkowników drogi oraz chodnika

Zmiany w kodeksie drogowym na nowy rok są dosyć istotne, dlatego warto się w nie wczytać, żeby nie tylko nie dostać mandatu, ale także jechać bezpieczniej oraz zmienić swoje złe nawyki, które mogą być niebezpieczne dla innych uczestników ruchu drogowego.