Sprawdzenie zastawów rejestrowych na samochodzie – jak sprawdzić auto pod kątem wad prawnych?

Sprawdzenie zastawów rejestrowych

Zakup pojazdu używanego zawsze wiąże się z dużym lub mniejszym ryzykiem, którego nie da się niestety wyeliminować całkowicie. Większość kupujących największą wagę przywiązuje do technicznego i wizualnego stanu auta, rzadziej zaś do jego stanu prawnego. Okazuje się, że podejście to może być bardzo kosztowne i niebezpieczne w skutkach. Wiele wad prawnych auta wystawionego na sprzedaż może wpłynąć na jego dalsze losy w rękach nowego nabywcy, łącznie z utratą wszelkich funduszy przeznaczonych na jego zakup czy problemami związanymi ze składaniem wyjaśnień w odpowiednich urzędach. Warto zatem poznać aspekt wad prawnych z bliska i dowiedzieć się co robić, aby jak najbardziej zmniejszyć związane z nimi ryzyko.

Wady prawne sprzedawanych pojazdów

Nieuczciwi sprzedający rzadko informują o wadach swoich pojazdów, co dotyczy ich stanu technicznego oraz wizualnego i prawnego. Obecnie prawo nakłada na sprzedających pełną odpowiedzialność za kilka podstawowych wad tego typu, ukrytych podczas sprzedaży auta. Warto wśród nich wymienić ograniczenie w korzystaniu wynikające z decyzji odpowiedniego organu, obciążenie prawami osób trzecich oraz sprzedaż samochodu będącego własnością innej osoby lub firmy. Odpowiedzialność sprzedających za wszystkie powyższe wady nie eliminuje w całości problemu, gdyż z reguły kupujący dowiadują się o nich zbyt późno, a wszelkie wyjaśnienia są czasochłonne i dość stresujące, szczególnie w przypadku droższych pojazdów o specjalistycznym przeznaczeniu.

Zastaw rejestrowy z bliska

Zdecydowanie najpopularniejszym problemem natury prawnej podczas zakupu auta jest obciążenie go prawem osób trzecich przez poprzedniego właściciela. Oznacza to, iż dany pojazd stanowi na moment sprzedaży rzecz „pod zastaw” dla wierzyciela w formie zabezpieczenia przed spłatą kredytu lub innego zobowiązania. Dla kupującego zazwyczaj taka wada prawna równa się bardzo dużym problemom w przypadku, gdy dłużnik przestanie regulować swoje zobowiązanie. Wówczas odpowiedni urząd lub bank mogą przejąć dany pojazd, który stanowił dla nich formę zabezpieczenia przed brakiem uiszczania dalszych rat kredytu. Co ciekawe, auto mimo zmiany właściciela jest w dalszym ciągu objęte prawami osób trzecich. Nie dziwi zatem fakt, iż jest to kolejny sposób wyłudzeń i oszustw dokonywanych przez nieuczciwych sprzedających.

Jak chronić się przed wadami prawnymi? Sprawdzić Rejestr Zastawów

Na szczęście zastawy rejestrowe można sprawdzić jeszcze przed zakupem pojazdu całkowicie za darmo i bez uiszczania jakichkolwiek opłat. Usługę tę realizuje Ministerstwo Sprawiedliwości na dedykowanej podstronie Rejestru Zastawów (https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/rejestr-zastawow), można także wykupić płatny raport u jednego z wielu dostawców on-line. Cały proces sprawdzania na bieżąco aktualizowanej bazy trwa jedynie kilka sekund i wiąże się z podaniem wyłącznie najbardziej podstawowych danych identyfikujących, takich jak VIN. Co ważne jednak, w ten sposób sprawdzić można jedynie auta o wartości wyższej niż 12 800 złotych.