Na czym polega proces recyklingu samochodowego

Na czym polega proces recyklingu samochodowego

Ekologia to teraz bardzo modne zagadnienie i z pewnością zna je każdy nowoczesny człowiek. W mediach słyszymy między innymi o ograniczaniu smogu poprzez ogrzewanie domu jedynie certyfikowanym paliwem, o jak najdłuższym użytkowaniu rzeczy elektronicznych

(zniszczone stanowią bardzo nieekologiczny odpad), o wprowadzaniu przez firmy motoryzacyjne pojazdów, które charakteryzują się minimalnym spalaniem. Co jednak z autem, które nie nadaje się do dalszej jazdy? Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest wówczas przekazanie go firmie do demontażu, która zadba o recykling samochodu. Warto poznać ten proces z bliska.

Dlaczego oddajemy auta do kasacji?

Czasami jesteśmy zmuszeni do przekazania auta do stacji kasacji pojazdów, czyli poddania go procesowi złomowania. Auto w chwili wystawienia świadectwa poświadczającego złomowanie przestaje być samochodem i tym samym nie może już nigdy służyć do dalszej jazdy, co w efekcie oznacza jego całkowity koniec istnienia. To w wielu przypadkach jedyna droga do odzyskania pieniędzy, a także pozbycia się kosztownego i irytującego problemu.

Złomowanie auta przeprowadza się z wielu powodów. Jednym z najczęstszych jest zniszczenie samochodu wskutek wypadku, bardzo rozległa i tym samym nieopłacalna w naprawie awaria, a także duże akty wandalizmu. Okazuje się zatem, że na złom trafią nie tylko stare, wysłużone już auta, lecz także stosunkowo nowe modele, które opuściły fabrykę raptem kilka miesięcy wcześniej. Nawet niewielki wypadek lub stłuczka są w stanie naruszyć konstrukcję nośną pojazdu i spowodować, że jego dalsze użytkowanie jest niebezpieczne i niedopuszczalne. Jeszcze jednym powodem oddania auta do kasacji są trudności ze sprzedażą. Stare pojazdy są zazwyczaj oferowane w cenie niewiele wyższej niż cena za kilogram wraku, dlatego wielu klientów decyduje się na złomowanie, chcąc uniknąć problemów z niesłownymi czy nieuczciwymi kupującymi.

Jak wygląda recykling samochodowy?

Złomowanie pojazdu bywa bardzo trudne, dlatego warto pomóc sobie w tym procesie, korzystając z usług firmy Car-Gryf. Dzięki nam pozbycie się auta będzie znacznie łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej, a przy tym także bezpieczne i bezproblemowe. Nasi fachowcy pomogą na każdym etapie i z chęcią rozwieją wszelkie wątpliwości. Z reguły w ciągu życia bardzo rzadko złomujemy auta, dlatego ciężko nam poznać ten proces od podszewki i uniknąć kłopotów.

Recykling samochodu rozpoczyna się od kontaktu z naszą firmą telefonicznie lub mailowo. Ustalimy wówczas termin spotkania i będziemy mogli dokonać wyceny oraz oględzin złomowanego samochodu. Wystawimy wówczas wszelkie wymagane prawnie dokumenty, takie jak zaświadczenie o demontażu pojazdu, i unieważniamy dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeżeli była wydana). Po tym etapie przechodzimy do demontażu.

Jak dzielimy budowę auta

Najpierw wybieramy elementy możliwe do dalszej odsprzedaży jako części używane. Dzięki temu zmniejszamy wpływ produkcji podzespołów na środowisko, gdyż klienci będą mogli ponownie wykorzystać już wyprodukowany element. Są to np. części karoserii, elementy wyposażenia wnętrza czy oświetlenie pojazdu oraz jego układ napędowy. Drugim etapem jest segregacja surowców przeznaczonych do ponownego przetworzenia. Do grupy takich materiałów należy np. szkło oraz guma, a także miedź odzyskiwana z instalacji elektrycznej czy platyna z katalizatorów.

Równie istotne dla środowiska naturalnego jest ponowne przetworzenie ołowiu i aluminium oraz mosiądzu. Ten proces pozwala naszej firmie Car-Gryf w ogromnym stopniu zadbać o środowisko naturalne. Wszystkie te surowce i wiele innych zostanie użytych ponownie w tysiącach produktów, dzięki czemu w dużym stopniu zmniejszają zanieczyszczenie planety i korzystanie z jej zasobów naturalnych. Warto jednak pamiętać, aby korzystać ze specjalistycznych stacji demontażu, takich jak Car-Gryf.1