Który skup aut wybrać?

Który skup aut wybrać?

Czy skorzystanie z usług skupu pojazdów jest najlepszym sposobem na ich sprzedaż? Czy takie rozwiązanie niesie ze sobą korzyści, czy też warto rozważyć inne sposoby sprzedaży samochodu nowego, używanego czy też nienadającego się już do dalszej eksploatacji, które wymaga demontażu bądź kasacji? Każde średnie i większe miasto posiada co najmniej jeden punkt skupu aut, dlatego że rośnie zapotrzebowanie na tego typu usługi – nie tylko wśród osób, które zmieniają samochód na nowy, ale również tych, których ulubione cztery kółka uległy wypadkowi i nadają się już tylko do demontażu na części lub nawet na złom. Ale czy taka forma sprzedaży jest korzystna cenowo? W tym artykule postaramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Jakie zalety płyną ze sprzedaży auta na skupie?

Przede wszystkim lokalne skupy samochodów nowych i używanych, takie jak Car-Gryf, który posiada placówki w wielu miejscowościach na terenie całego kraju, często oferują darmowy transport pojazdu pod wskazany adres. Często też rozliczają się w gotówce, dzięki czemu Klient dostaje pieniądze „od ręki” od razu po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Wycena takiego samochodu odbywa się przez rzeczoznawcę i część skupów aut prowadzi bezpłatną usługę wyceny – najczęściej z dojazdem do Klienta. To dobre rozwiązanie, które pozwala na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, którą normalnie trzeba byłoby przeznaczyć na dojazd do skupu samochodem nowym lub używanym, lub dostarczenie na własną rękę auta po wypadku bądź stłuczce, które nie nadaje się do dalszego użytku. Dodatkowym atutem jest brak konieczności poszukiwania kupców na własną rękę. W takim przypadku nie trzeba również zamieszczać ogłoszeń na różnych serwisach czy w lokalnej prasie, co niekiedy wiąże się z dodatkowymi kosztami za wystawienie takowego czy też zajmuje wiele czasu na odpowiadanie na wiadomości potencjalnych zainteresowanych. Wiadomo, że na serwisach ogłoszeniowych spotkać można ludzi z różnym usposobieniem, dlatego kontakt z niektórymi jest trudny czy potrafi wręcz być bardzo stresujący. Niekiedy taka próba sprzedaży pojazdu może zająć sporo czasu i wymagać kilkukrotnego wznowienia ogłoszenia, zanim pojawi się potencjalny nabywca – nie wspominając już o czasie przeznaczonym na zrobienie dobrych zdjęć czy wykonanie dokładnego opisu stanu technicznego pojazdu. W takich sytuacjach sporządzenie niezbędnej dokumentacji leży we własnym zakresie, czego nie ma w przypadku zawarcia umowy kupna-sprzedaży ze skupem aut, który wszystkie niezbędne formalności załatwia od razu, zaś w przypadku złomowania pojazdu wyda niezbędne zaświadczenia.

Na co uważać podczas wybierania skupu aut?

Wybierając skup samochodu należy wziąć pod uwagę, że lokalne punkty posiadają zazwyczaj niewielkie budżety, dlatego w niektórych może być trudniej sprzedać droższe modele samochodów – zwłaszcza nowe czy w bardzo dobrym stanie. Czasami samochody wyceniane są z tego względu na niższą wartość, niż ich rzeczywista cena rynkowa. Jednak nie w Car-Gryf, gdyż firma ta posiada spory nakład, dzięki któremu skupuje samochody w każdym stanie technicznym. Dodatkowo rzeczoznawca dokonuje wyceny pojazdu tak, że jest ona korzystna zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Podczas dokonywania sprzedaży auta w skupie warto również zapoznać się z opiniami w Internecie, aby potwierdzić rzetelność punktu i ich jakość usług, zanim zapadnie decyzja o jego wyborze. Wybierając odpowiedni skup, warto sprawdzić, w jakim miejscu się on znajduje – warto zacząć sprawdzanie opinii od lokalnych punktów, gdyż jest to najmniej problematyczny sposób, zaś sama wycena oraz sprzedaż zostaną zrealizowane szybciej, niż w przypadku punktów znacząco oddalonych. Warto mieć na uwadze również fakt, że wiarygodne punkty sprzedaży posiadają zazwyczaj własne strony internetowe, na których znajdują się istotne informacje dotyczące samego procesu skupu aut oraz opis, co obejmują dokładnie świadczone usługi oraz jak przebiega ich realizacja w przypadku samochodów nowych, używanych oraz nienadających się do dalszego użytku. Punkty założone przez oszustów zazwyczaj nie posiadają takich stron WWW firmy, na których miałyby sprecyzowane zasady wyceny i skupu, często bazują na tym, czy dana osoba wydaje się łatwa do naciągnięcia i jak bardzo można zawyżyć koszty, dlatego lepiej takie miejsca omijać szerokim łukiem i nie brać ich pod uwagę.

Jakie samochody można sprzedać na skupie aut?

Często wiele osób zastanawia się, jakie są ograniczenia w sprzedaży samochodów w skupie. Najczęściej w większości skupów można sprzedać zarówno pojazdy nowe, jak i używane. Część punktów oferuje również nienadających się do użytku (np. po wypadkach, wyeksploatowanych, uszkodzonych), jeśli na ich stronie WWW zostało wyszczególnione, że specjalizują się również w kasacji samochodów, ich demontażu na części oraz złomowaniem pojazdów. Często nie ma znaczenia marka, model czy stan techniczny samochodów w lokalnych miejscach skupu aut. Jednak może się zdarzyć tak, że firma jest mała i nie może skupić zbyt drogiego samochodu, gdyż nie dysponuje odpowiednim budżetem, żeby wypłacić go Klientowi – w takim przypadku należy rozejrzeć się za innym punktem skupu samochodów.