Jak sprawdzić przeszłość samochodu używanego?

Jak sprawdzić przeszłość samochodu używanego?

Zakup samochodu wiąże się z ogromną radością, ale również stresem. Szczególnie jeśli planujemy kupno samochodu używanego z tzw. drugiej ręki. Właściciele aut, aby zyskać dobrą cenę i szybko sprzedać auto, potrafią zatajać pewne fakty, które mają wpływ na działanie auta i jego dalsze użytkowanie.
Ogromnym problemem mogą być również auta z zagranicy. Okazuje się, że we wszystkich używanych samochodach zarówno polskich, jak i tych zagranicznych największe obawy budzą liczniki, które niejednokrotnie mogą być cofnięte, a także naprawy blacharskie. Jak więc zweryfikować przeszłość auta, które chcemy kupić? Sprawdź nasze propozycje.

Na początek dane z CEPiK

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców pozwala na bezpłatne zweryfikowanie historii pojazdu przed zakupem. Dzięki temu można upewnić się, czy informacje przedstawiane przez właściciela są zgodne ze stanem faktycznym. Aby móc pobrać raport o danym pojeździe konieczne jest wprowadzenie danych takich jak:

  • numer rejestracyjny;
  • numer VIN;
  • data pierwszej rejestracji.

Kiedy podamy te dane, możliwe będzie wygenerowanie raportu. Warto pamiętać, że jeśli sprzedający nie będzie chciał udostępnić danych do sprawdzenia pojazdu w CEPiK, powinniśmy być ostrożni. Może okazać się, że w ten sposób właściciel auta chce ukryć pewne niewygodne fakty. W CEPiK zyskamy wiele informacji takich jak:

  • dane o samochodzie – marka, model, pojemność i moc silnika, miejsca siedzące itd.;
  • oś czasu – na której można sprawdzić historię auta od jego pobytu w Polsce, zmiany właścicieli, badania techniczne, kolizje i wypadki, wyrejestrowania, utraty dowodu rejestracyjnego, a także ubezpieczenie OC;
  • dane z systemów zagranicznych – to adnotacje o uszkodzeniach auta w wypadkach za granicą.

Korzystanie z CEPiK jest całkowicie bezpłatne, dlatego warto pomyśleć o zweryfikowaniu samochodu przed zakupem. Takie działanie pozwoli uniknąć problemów i rozczarowania w związku z zakupem niesprawnego samochodu.

Historia pojazdu sprowadzonego z zagranicy

Wiemy już, że weryfikacja samochodu z Polski jest niezwykle prosta dzięki Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jednak co w przypadku aut sprowadzanych z zagranicy? Okazuje się, że najłatwiej sprawdzić auta ze Szwecji i Danii. Za pomocą numerów rejestracyjnych bądź numerów VIN można dokonać bezpłatnej weryfikacji przeglądów technicznych, usterek, kolizji, wypadków, a także przebiegu. Pozwoli to uzyskać wiele cennych informacji na temat samochodu. Dużo inaczej wygląda sytuacja w przypadku pojazdów sprowadzanych z innych krajów np. Francji, Niemiec, Włoch, USA, Kanady i wielu innych. Kiedy chcemy dokonać weryfikacji tych samochodów, konieczne jest pobranie płatnych raportów VIN, dzięki którym możliwe będzie poznanie wielu informacji o sprzedawanym aucie.

Numer VIN

Historia pojazdu w ASO

Samochody, które pochodzą z importu z krajów Europy, można zweryfikować za pomocą ASO. Można to zrobić w dowolnym serwisie ASO, czyli Autoryzowanym Serwisie Obsługi. W takim miejscu należy poprosić o udostępnienie całej historii serwisowej, dzięki temu można zweryfikować stan pojazdu, a także wszelkie nieprawidłowości jak cofnięty licznik. Warto wiedzieć, że pobranie raportu z ASO wiąże się z opłatami, które wynoszą nawet 250 złotych, jednak są dość wiarygodne, dlatego wiele osób decyduje się na ich pobranie. Dzięki nim można zyskać wiele informacji o interesującym nas samochodzie. Należy pamiętać jednak, że raporty ASO pozwalają na uzyskanie informacji o autach serwisowanych właśnie w ASO. Jeśli samochód był serwisowany w innych prywatnych warsztatach, nie ma szans, że raport ASO będzie mógł je wskazać.

Samochód z Niemiec – jak go sprawdzić?

Pojazdy sprawdzane z Niemiec to jedne z najczęściej spotykanych aut pochodzących z zagranicy. Niemieckie auta w oczach Polaków wyglądają na zadbane, czyste i odpowiednio użytkowane. Zdarza się jednak, że są również pełne niespodzianek, dlatego przed zakupem warto zadbać o ich dokładną weryfikację. Samochody z Niemiec są chętnie wybierane przez Polaków, jednak jak zwraca uwagę wielu ekspertów, często pochodzą z kradzieży, wypadków, a także posiadają przekręcane liczniki. Aby dowiedzieć się więcej o stanie auta i zweryfikować słowa sprzedawcy, warto udać się do ASO, sprawdzić raporty przeglądowe TUV, które zawierają informację o przebiegu, usterkach, miejscu i dacie wykonania przeglądu. Warte uwagi są również płatne raporty na temat aut. Choć wymagane jest uiszczenie sporych kwot, warto pomyśleć o pobraniu raportu, a wszystko po to, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z brakiem możliwości zarejestrowania auta w Polsce. Dekodery VIN wskazują informacje o stanie licznika, stłuczkach, naprawach i wszelkich szkodach, które mogą mieć wpływ na stan techniczny samochodu i jego wartość.

Auto z Francji – jak je zweryfikować?

Samochody pochodzące z Francji to drugie najczęściej sprowadzone pojazdy do Polski. Ich zakup to pewność luksusowego wnętrza i wygody, jednak może wiązać się z ryzykiem zarysowań na karoserii. Przed zakupem dobrze jest również zweryfikować przebieg auta i ogólne informacje na temat kolizji. Tak jak w przypadku aut z Niemiec można to zrobić za pomocą płatnych serwisów internetowych. Warto wiedzieć, że można dokonać weryfikacji na stronie historiapojazdu.gov.pl. Na witrynie tej można uzyskać wiele informacji na temat niemieckich, francuskich i innych zagranicznych aut. Aby dokonać weryfikacji, należy podać nr rejestracyjny, VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Zostanie wygenerowany raport, w którym wskazane zostaną dane techniczne, badania, stan licznika, ważność polisy OC oraz stan formalny auta, czyli czy nie jest kradzione. Wiele osób korzysta również z płatnych dekoderów VIN, które także są źródłem rzetelnych informacji.

Samochody z Kanady i USA – czy łatwo je sprawdzić?

Import aut z USA i Kanady nie cieszy się tak dużą popularnością, jak samochodów z Niemiec czy Francji, jednak istnieje sporo osób, które decydują się na ich zakup. Warto jednak pomyśleć o ich dokładnej weryfikacji, aby nie stracić pieniędzy na zakup wadliwego egzemplarza, którego wartość jest dużo niższa niż wystawiona cena. Weryfikacja takich aut jest możliwa za dokonaniem opłaty, na specjalistycznych portalach, które pozwalają na odpłatną weryfikację samochodów. Warto wiedzieć, że raporty te są bardzo często niezwykle szczegółowe. Zawierają nie tylko dane techniczne i przebieg, ale również informacje o kolizjach i wypadkach, najczęściej wraz ze zdjęciami i dokładnym opisem uszkodzeń. To także liczba poprzednich właścicieli, historia serwisowa i wiele innych. Choć ceny tych raportów nie są małe, warto pomyśleć o ich wygenerowaniu. To dokładne informacje o pojeździe, dzięki czemu dużo łatwiej będzie podjąć świadomą i korzystną decyzję. Pamiętajmy, że zakup każdego auta z drugiej ręki wiąże się z ryzykiem, dlatego warto zrobić wszystko, aby dokładnie zweryfikować pojazd.