Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu

Zakup samochodu to dość kosztowny i skomplikowany proces. Wiąże się z dużymi wydatkami oraz żmudnymi poszukiwaniami odpowiedniego modelu, a czasami niestety także z kłopotami – szczególnie wtedy, gdy kupimy auto o niepewnej historii. Zdarza się, że wielu sprzedawców zataja istotne informacje na temat danego egzemplarza oraz jego przeszłości, co może w efekcie prowadzić do wielu różnych niebezpieczeństw. Utrata pieniędzy jest tylko jednym z nich. Poznaj sposoby na sprawdzenie prawdziwej historii używanego auta, zmniejsz ryzyko zakupu pojazdu o wypadkowej historii i wydawaj swoje pieniądze we właściwy i odpowiedzialny sposób.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na realną historię kupowanego samochodu?

Dla większości osób wymiana starego auta na nowsze ma wiele zalet. Najważniejszym z nich jest z pewnością zwiększenie bezpieczeństwa podróży. Nowoczesne auta charakteryzują się zaawansowanymi technicznie systemami bezpieczeństwa, na czele z ABS, kontrolą trakcji i stabilności czy wieloma poduszkami powietrznymi, które istotnie zwiększają bezpieczeństwo każdej podróży. Auta o niepewnej historii mogą zniweczyć nasze plany i sprawić, że podróż mimo znacznie młodszego rocznika będzie jeszcze bardziej niebezpieczna niż podczas podróży starszym, lecz sprawdzonym autem.

Wiele wypadków, których skutkami są rozległe uszkodzenia nadwozia i płyty podłogowej oraz układu hamulcowego, nigdy nie odzyskają swojej stuprocentowej sprawności. Strefy zgniotu mogą działać w niewłaściwy sposób, a działanie poszczególnych systemów może zależeć od odczytów ze zniszczonych lub źle dopasowanych czujników np. w kołach. Równie istotne jest to, że auta używane o wypadkowej historii generują także mnóstwo kosztów użytkowania. Zazwyczaj naprawy przez sprzedających są przeprowadzane w chałupniczych warunkach po najniższych kosztach, często na nieoryginalnych i używanych częściach, przez co będzie trzeba je wymienić tuż po zakupie.

Niezbędny okaże się między innymi internet

Internet to ogromna skarbnica wiedzy, z której zdecydowanie warto skorzystać jeszcze przed zakupem wymarzonych czterech kółek. Podstawową funkcjonalnością internetu jest możliwość wyszukiwania w starych zasobach. Jeśli masz numer VIN lub numer rejestracyjny – wpisz je koniecznie w wyszukiwarkę Google. Uzyskasz wszelkie zindeksowane wyniki powiązane z daną frazą. Może się okazać, że np. niedawno ten sam samochód był już sprzedawany przez tego samego lub innego właściciela bądź auto zostało wystawione jako uszkodzone wraz ze zdjęciami i opisem. Wówczas ze starej aukcji można uzyskać wiele informacji istotnych z punktu widzenia kupującego jak np. rodzaj uszkodzeń czy zakres wykonanych napraw. Z internetu można uzyskać także informacje na temat kierowcy i jego stylu jazdy.

Raporty płatne – dla stuprocentowej pewności

Dla szczególnie ostrożnych kupujących powstały strony internetowe, w których istnieje możliwość wykupu płatnego raportu. Jego cena nie jest wysoka, może bowiem wynosić od 50 zł do 100 zł (zależnie od dostawcy informacji) i zazwyczaj jest dobrą inwestycją, a już w szczególności wtedy, gdy chcemy zakupić auto nieco droższe. W raporcie znajdziemy między innymi dane na temat dotychczasowych akcji serwisowych oraz napraw w autoryzowanych stacjach obsługi, jak i zdjęcia czy odczyty przebiegu podczas przeglądów. W raportach mogą znaleźć się także bardzo pomocne informacje dodatkowe. Należy do nich między innymi wyposażenie, które informuje o tym, czy sprzedający nie wymienił całego wnętrza na tańsze. Istotne są także informacje na temat liczby osób, które wykupiły raport na temat danego egzemplarza – wraz z liczbą osób rośnie ryzyko tego, że auto zmieniało właścicieli wielokrotnie, co może oznaczać np. dość problematyczny egzemplarz w kwestii mechanicznej.

Krajowe strony internetowe dla osób zainteresowanych zakupem auta sprowadzonego

Każdy kraj ma w swoich zasobach minimum jedną stronę internetową, na której można sprawdzić historię zarejestrowanego w nim pojazdu. Należy jednak dysponować zawsze oryginalnym numerem rejestracyjnym z danego państwa, jak i realnym numerem VIN, czasami niezbędna okaże się także data pierwszej rejestracji. Na specjalnych stronach możemy sprawdzić między innymi historię aut z krajów takich jak Szwecja, Dania czy Niemcy, a nawet USA. Warto jednak pamiętać, że większość tych stron występuje w języku urzędowym danego kraju, dlatego zachęcamy do korzystania z wtyczek tłumaczących całe strony internetowe „w locie”.

W wielu przypadkach warto także postawić na raport w Autoryzowanej Stacji Obsługi danej marki. W systemie przeważnie zapisywane są wszelkie informacje i historia każdego pojazdu w okresie jego gwarancji lub po jej upływie, gdy klient w dalszym ciągu dokonywał w niej napraw. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie marki godzą się na udostępnienie zgromadzonych danych, głównie ze względu na ochronę prywatności jej klientów. Warto zapytać o politykę danej marki jeszcze przed zakupem pojazdu.