Czy złomowanie aut jest bezpieczne dla środowiska?

Czy złomowanie aut jest bezpieczne dla środowiska?

Dbałość o środowisko jest teraz bardzo modna, a ekologicznie żyje coraz więcej ludzi. Ma to odzwierciedlenie w praktycznie każdej dziedzinie życia – od środków spożywczych, poprzez dobra konsumpcyjne, aż po motoryzację. 

Czasami stoimy przed wyborem – czy sprzedać nasz samochód i odzyskać jak najwięcej pieniędzy, czy też zdecydować się na jego złomowanie. Patrząc z obu tych perspektyw, możemy dojść do wniosku, że te rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego warto je wziąć pod uwagę. Okazuje się jednak, że jeśli zależy nam na dbaniu o środowisko i chcemy w jak największy stopniu przyłożyć się do jego ochrony, złomowanie może okazać się zdecydowanie najlepszym wyborem.

Kiedy złomujemy auta

Złomowanie samochodu to zawsze bardzo przykry proces. W autach spędzamy wiele godzin, czasami nawet codziennie, przez co oczywiste jest, że w pewnym momencie się do niego przyzwyczaimy, niczym do najbliższego przyjaciela. Z naszymi czterema kółkami wiążemy wspomnienia, w tym radości oraz smutki, a także dbamy o niego z wszelkich sił. Czasami to nie wystarcza.

Bardzo rozległe zniszczenia samochodu podczas wypadku to tylko jeden z wielu powodów, dla których właściciele auta decydują się na jego złomowanie. Innymi są akty wandalizmu, spalenie czy zalanie lub awarie, które zagrażają bezpieczeństwu podróży. Należą do nich skrzywiona rama pojazdu czy zniszczone strefy zgniotu. Tak czy inaczej, złomowanie auta czasami jest niezbędne, ale czy ekologiczne?

Ekologiczne złomowanie – dlaczego złomowanie bywa lepsze niż sprzedaż

Dla środowiska liczy się to, abyśmy jako ludzie ograniczali ilość czynników wpływających na jego pogorszenie. Auta mocno wyeksploatowane, które lata świetności mają już dawno za sobą, wpływają destrukcyjnie na środowisko. Spaliny są bardzo szkodliwe, a silnik nie spełnia żadnych aktualnych norm, gdyż trafił do sprzedaży wtedy, kiedy jeszcze nie obowiązywały. Co to oznacza? Że użytkowanie auta sprzed kilku dekad jest o wiele bardziej niebezpieczne dla środowiska niż użytkowanie auta znacznie nowszego. Sprzedaż starego auta powoduje zatem, że przykładamy rękę do efektu cieplarnianego.

Złomowanie auta jest zatem w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem dla środowiska. Firma, złomując auto, dzieli je na poszczególne części zależnie od ich materiału. I tak karoseria oraz blok silnika trafiają do ponownego przerobienia, podobnie jak plastik; olej i inne płyny eksploatacyjne zaś są utylizowane w bezpiecznych warunkach. Tu warto się zatrzymać. Olej silnikowy, który dostanie się do gleby, jest w stanie dokonać w niej ogromnych spustoszeń i spowodować jej skażenie na bardzo dużym obszarze. Nie wolno do tego dopuścić.

Jak przebiega złomowanie auta

Z reguły rzadko złomujemy auta, dlatego większość osób raczej nie ma z tym procesem zbyt wiele do czynienia, dlatego warto skorzystać z firmy, która nam w tym pomoże. W Car-Gryf złomowanie samochodu jest czynnością znacznie łatwiejszą, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy się z nami skontaktować telefonicznie lub mailowo, a pracownik z chęcią przybliży przebieg złomowania. Będziemy chętni do pomocy na każdym etapie złomowania i z chęcią odpowiemy na wszelkie stawiane nam pytania i rozwiejemy wątpliwości. Samodzielne oddawanie auta na złom jest trudne, warto powierzyć to specjalistom z tej dziedziny.

Po przeprowadzeniu złomowania wystawimy wszelkie dokumenty formalne, np. świadectwo, które poświadcza zezłomowanie auta, w liczbie trzech egzemplarzy. Jedno pozostaje u nas, drugie trafia w ręce klienta na stałe, trzecie jest przeznaczone do Urzędu Miasta. Właśnie ten trzeci dokument należy dostarczyć do urzędu w ciągu 30 dni od daty złomowania. Zawsze należy powiadomić ubezpieczyciela o zaistniałym fakcie. Dzięki temu uchronimy się od opłacenia składki na kolejny okres rozliczeniowy.