Czy kupno używanego samochodu może mieć jakieś zalety?

Auta stojące na placu

Zakup samochodu to dla większości osób duże przedsięwzięcie, które wiąże się między innymi ze żmudnym poszukiwaniem odpowiedniego modelu spełniającego wszelkie potrzeby i oczekiwania. Wielu potencjalnych klientów musi zdecydować o wyborze pomiędzy autem nowym z salonu a samochodem używanym z rynku wtórnego. Tak naprawdę to jedna z największych rozterek, która prowadzi nawet do kłótni między zwolennikami obu tych rynków. Dzisiaj skupimy się na zaletach pojazdów pochodzących z drugiej ręki i ocenimy ich cenę oraz inne atuty.

Niska cena, wyższe oszczędności

Najważniejszą zaletą aut używanych sprzedawanych np. w skupie aut jest ich cena, która jest znacznie niższa niż pojazdu fabrycznie nowego. To ogromny atut, który stanowi fundamentalną przyczynę zakupu aut pochodzących z rynku wtórnego. Najwyższy spadek wartości auta nowego odnotowuje się natychmiast po opuszczeniu salonu dealerskiego, kiedy to ulega zmianie status z „nowego” na „używany”. Pierwsze miesiące użytkowania sprawiają, że pojazd staje się tańszy o kilkanaście-kilkadziesiąt procent pierwotnej wartości, a już po kilku latach cena auta ulega obniżeniu w stosunku do nowego samochodu nawet o połowę lub więcej. To oznacza, iż zaledwie kilkuletnie auto w dobrym stanie możemy zakupić za połowę jego ceny sprzed kilku lat.

Takie oszczędności można potraktować na dwa sposoby. Pierwszym jest możliwość wykorzystania zaoszczędzonych funduszy na inne cele, np. mieszkaniowe lub wydatki bieżące, a drugą – zakup auta znacznie wyższej klasy. Z reguły jest tak, że pojazd kompaktowy oferowany jako nowy w sieci dealerskiej kosztuje tyle, ile używane auto klasy premium ze zdecydowanie lepszym wyposażeniem fabrycznym i mocniejszą jednostką napędową.

Niski koszt ubezpieczenia

Wiele osób kupujących auta z salonu doskonale wie, jak drogie potrafi być ubezpieczenie OC i AC. Bardzo często wysokość składki rocznej rozłożona na pojedyncze miesiące jest tak wysoka, jak same raty za pojazd w przypadku jego finansowania leasingiem lub kredytem. W przypadku auta używanego jest zupełnie inaczej – możemy zdecydować się na usługi wybranej przez nas firmy ubezpieczeniowej i skorzystać z wypracowanych dotychczas zniżek (wiele firm leasingowych nie dopuszcza takiej możliwości). Ponadto nie musimy wykupywać nieobowiązkowego ubezpieczenia AC, szczególnie w przypadku starszych aut, a także ubezpieczenia GAP.

Możliwość naprawy auta w nieautoryzowanych warsztatach samochodowych

Podstawowym wymogiem gwarancyjnym stawianym przez wszystkich producentów aut jest obowiązek realizowania napraw i wykonywania czynności konserwacyjnych zawsze w autoryzowanych stacjach obsługi. Co to oznacza? Że właściciel nowego auta z salonu musi korzystać ze stacji wybranych przez jego producenta. Zawsze taka sytuacja wiąże się z bardzo dużymi wydatkami, często kilkukrotnie wyższymi niż w przypadku warsztatów nieautoryzowanych. W przypadku samochodów używanych mamy pełną dowolność. Możemy zrealizować wszelkie czynności serwisowe w warsztatach, które nie mają umowy z siecią dealerską, oszczędzając w ten sposóļ bardzo duże sumy pieniędzy.

Możliwość zakupu ciekawych akcesoriów i części zamiennych innych producentów

Do używanych samochodów wyprodukowanych kilka lub kilkanaście lat temu oferowanych np. w skupie aut znajdziemy setki bardzo ciekawych akcesoriów, które w wielu przypadkach zupełnie zmieniają komfort i przyjemność płynącą z jazdy. Warto wśród nich wymienić nietypowe wyposażenie wnętrza, np. gałki zmiany biegów, nakładki na pedały, funkcjonalne centra rozrywki wraz z ekranami montowanymi w zagłówkach czy wzmocniony system audio. Nie można także zapomnieć o częściach mechanicznych pochodzących od firm trzecich. Do nowych aut wszystkie podzespoły są produkowane wyłącznie przez ich producenta, co oznacza wysokie ceny i niską dostępność, podczas gdy do pojazdów używanych znajdziemy setki podzespołów producentów wyspecjalizowanych w ich produkcji. To gwarancja bardzo niskiej ceny, a porównywalnej jakości. Możemy także kupować części używane z demontażu w jeszcze niższej cenie, dając im jednocześnie drugie życie.

Mniejszy wpływ na środowisko naturalne

Nie można zapomnieć o kwestii ekologii. Dbałość o środowisko naturalne to teraz jeden z najgorętszych tematów na całym świecie, a ideologia ekologicznego życia w zgodzie z naturą staje się coraz popularniejsza. Podczas produkcji nowego samochodu wykorzystuje się wiele dóbr pochodzenia naturalnego, a do atmosfery uwalnia się wiele związków chemicznych o bardzo negatywnym wpływie na faunę i florę. Wykorzystując używane auto, dajemy mu drugie życie i nie przykładamy ręki do produkcji kolejnego egzemplarza, co ma bardzo duży wpływ na środowisko.

Możliwość zakupu mocnego auta

Duże, mocne silniki o wysokim momencie obrotowym są już przeszłością, która nigdy nie wróci. Wie o tym coraz większa liczba fanów motoryzacji, którzy poszukują auta dającego radość podczas jazdy. Nadrzędną ideą downsizingu jest zmniejszanie pojemności jednostki napędowej i jednocześnie uzupełnianie braku mocy odpowiednio dużą turbosprężarką. W ten sposób otrzymujemy marginalne zmniejszenie spalania, a zarazem także mniejszą elastyczność silnika oraz możliwość wystąpienia awarii turbosprężarki, której wymiana należy do bardzo kosztownych.