Zielone tablice rejestracyjne – kto może z nich korzystać?

Zielone tablice rejestracyjne – kto może z nich korzystać?

Na samym początku stycznia 2020 roku w Polsce wprowadzono zielone tablice, które mają wyróżnić pojazdy napędzane silnikiem elektrycznym lub paliwem wodorowym i stanowią ukłon w stronę szeroko pojętej ekologii.

Tablice te wyróżniają się wizualnie na tle standardowych tablic i zdecydowanie poprawiają ogólną świadomość dbania o naszą planetę, a przy tym także niosą ze sobą mnóstwo przywilejów drogowych. W Polsce znajdziemy także tablice z białym tłem i zielonymi znakami, które mają zupełnie inny cel. Warto poznać zasady przyznawania zielonych tablic rejestracyjnych oraz zalety ich stosowania.

Tablice rejestracyjne z zielonym tłem – dla kogo?

Tablice z zielonym tłem są wydawane w Polsce od 1 stycznia 2020 roku dla każdego nowo zarejestrowanego auta elektrycznego bądź napędzanego paliwem wodorowym i są wydawane z urzędu. Można także wymienić tablice standardowe na zielone, ponosząc opłatę jednorazową w wysokości 93 złotych w przypadku aut elektrycznych i wodorowych zarejestrowanych przed 1 stycznia 2020 roku. Zmianie ulegnie wówczas jedynie kolor tablic, dlatego nalepka oraz dowód rejestracyjny pozostają takie same. Zielone tablice rejestracyjne są jednym z najbardziej widocznych wyróżników na ulicy i stanowią duży kontrast do standardowej bieli. Cyfry oraz litery są w dalszym ciągu czarne.

Warto poznać przywileje związane z użytkowaniem pojazdu z napędem elektrycznym. Można wyróżnić wśród nich między innymi nieograniczoną w czasie możliwość poruszania się po pasach przeznaczonych dla autobusów, co samo w sobie stanowi znaczne ułatwienie w przypadku szczególnie zakorkowanych miast i aglomeracji. Co więcej, autem wyposażonym w zielone tablice można wjeżdżać w specjalne wydzielone strefy, do których wjazd pojazdem spalinowym jest całkowicie zabroniony. W przypadku dużych miast nie bez znaczenia jest także możliwość bezpłatnego korzystania z płatnych stref parkowania, co stanowi bardzo dużą oszczędność i może zupełnie zmienić sposób użytkowania danego auta.

Nie bez znaczenia jest także fakt, iż pozytywny wpływ aut elektrycznych na naszą planetę doceniają także towarzystwa ubezpieczeniowe, które znacznie niżej wyceniają dla nich polisy OC. Różnice względem auta z gazem oraz benzyną mogą wynieść nawet 30% na korzyść samochodu z napędem elektrycznym.

Białe tablice rejestracyjne z zielonym wyróżnikiem

Wiele osób myli pojęcie zielonej tablicy z tablicą profesjonalną. W przypadku tablicy profesjonalnej mamy do czynienia z białym tłem, takim samym jak w przypadku standardowych tablic rejestracyjnych oraz z zielonymi wyróżnikami w postaci typowego układu liter i cyfr. Tablice te są dedykowane dla firm zajmujących się produkcją i sprzedażą pojazdów, a jej podstawową zaletą jest możliwość wykorzystania jednej tylko tablicy w obrębie całej floty pojazdów, gdyż można ją założyć na każdy pojazd będący własnością danej firmy, w tym na motocykle oraz samochody ciężarowe, traktory, a nawet na przyczepy. To ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy nie muszą już rejestrować każdego samochodu z osobna i ponosić z tego tytułu stosunkowo dużych kosztów.