Wymiana opon w aucie – co musisz wiedzieć

Wymiana opon w aucie – co musisz wiedzieć

Ogólna zasada mówi, że opony samochodowe zawsze muszą być dostosowane do warunków atmosferycznych. Przyjęło się, że na zimowych oponach jeździmy od października do Wielkanocy. Co warto wiedzieć przed wymianą?

Czego kierowcy powinni się wystrzegać, a z czego korzystać? Dowiedz się wszystkiego na temat wymiany opon w samochodzie – jak to zrobić, czy wyważanie jest konieczne, a montaż trudny oraz czy utylizacja starych opon jest ważna. Zapraszamy do zapoznania się z odpowiedziami na te pytania.

Samodzielna wymiana, wyważanie i toczenie ogumienia

Stare opony ściąga się z felg, na których można umieścić nowe ogumienie. Do tego celu potrzeba specjalnych narzędzi, jakie mają w swoich siedzibach serwisy samochodowe i wulkanizacje. Jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy niezbędna jest wymiana całego koła, na przykład na drodze po niefortunnym najechaniu na przedmiot, który uszkodził oponę. Do tego celu nie trzeba specjalistycznych narzędzi, a jedynie klucz i zapasowe koło. Pamiętaj przy wymianie o włączeniu biegu i zaciągnięciu hamulca ręcznego, poluzowaniu felgi, a następnie podniesieniu samochodu. Kolejnymi krokami są: usunięcie nakrętek, zdjęcie starego i założenie nowego koła, a następnie opuszczenie auta. Czynność nie jest skomplikowana, więc każdy powinien sobie z nią poradzić.

Co z wyważeniem koła? To niezbędny element przy wymianie, który pozwala zapobiec między innymi nierównemu ścieraniu się bieżnika. Kiedy wiesz, że koła są źle wyważone? Kiedy podczas dosyć szybkiej jazdy kierownica zaczyna lekko drgać, to z kolei ma wpływ na bezpieczeństwo i utratę kontroli nad pojazdem podczas wchodzenia w zakręty. Warto zatem pamiętać, aby były odpowiednio wyważone. Wymiana opon w serwisie lub wulkanizacja zostanie oczywiście wykonana przez pracowników.

Minimalna głębokość bieżnika oraz konieczność wymiany ogumienia na opony zimowe

Przyjęło się, że bezpieczny stan bieżnika to 1,6 milimetra, poniżej tej granicy opona traci na swojej przyczepności, co ma negatywny wpływ na jakość i bezpieczeństwo jazdy. Kiedy zauważysz, że opony mają płytszy bieżnik od wskazanej wartości, powinieneś zdecydować się na zakup nowego ogumienia. Kolejną sprawą są zimowe opony. W Polsce nie ma prawnego obowiązku ich zakładania, jednak zdrowy rozsądek podpowiada, że warto. Można w ten sposób mocno zwiększyć swoje i innych bezpieczeństwo na drogach, szczególnie poza miastem. Powinno się ich używać od października do Wielkanocy, oczywiście wszystko zależy od warunków atmosferycznych. Opony zimowe również muszą mieć odpowiednią głębokość bieżnika. Przełoży się to na skuteczniejszą i pewniejszą jazdę w trudnych warunkach na drodze, takich jak marznący deszcz, śnieg czy oblodzenia na jezdni.

Utylizacja opon i dbanie o środowisko

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z tego, że opony zużyte, które nie nadają się już do jazdy, powinny być utylizowane. Ma to duże znaczenie w ochronie środowiska naturalnego, jest również prawnie uregulowane. Każde ogumienie musi być oddane do utylizacji, kiedy ma już ponad 8 lat. Na bocznym pasku znajdziesz czterocyfrowy numer DOT, który poinformuje Cię o tygodniu i roku produkcji. Będziesz więc wiedział, kiedy kończy się okres użytkowania ogumienia. Oczywiście opony dwu- czy czteroletnie, które zostały zużyte, również należy zutylizować. Dlaczego utylizujemy opony? Nie ulegają one rozkładowi, a ze względu na swoją objętość wymagają dużej powierzchni magazynowania. Można je oddać do odzysku materiałowego lub energetycznego. Każdy z tych sposobów chroni środowisko i nie sprawia, że opony nie są, jak wiele odpadów, składowane na wysypiskach.