Sprawdzenie podwozia – jak i gdzie sprawdzać auto na podnośniku?

sprawdzanie podwozia

Od spodu pojazdu masz dostęp do wielu układów samochodu odpowiadających za funkcjonowanie auta i jego prowadzenie. W trakcie oględzin warto więc zdecydować się na skorzystanie z usług warsztatu wyposażonego w podnośnik. Pamiętaj przy tym, że nie zawsze za dobrym sprzedawcą stoi dobry produkt — co więcej, Twoja ekscytacja i stres związany z zakupem auta mogą wpływać na niedokładnie sprawdzenie podwozia. Postaw więc na eksperta, który skrupulatnie i profesjonalnie zanalizuje każdy układ auta dostępny od spodu.

Jakie układy samochodu sprawdzić na podnośniku?

Co wchodzi w skład tak zwanego podwozia samochodu? Przede wszystkim układ zawieszenia — to on odpowiada za bezpieczeństwo jazdy, reakcję na ruchy kierownicą, wpływa także bezpośrednio na komfort jazdy, bo minimalizuje wstrząsy spowodowane jazdą po nierównościach. Co więcej, wadliwe zawieszenie to szybsze zużywanie się wielu części w aucie narażonych na większe drgania. Sprawdź więc układ zawieszenia podczas oględzin przy użyciu podnośnika — nie zapomnij jednak o układzie hamulcowym. Wraz z ekspertem sprawdź szybkość i skuteczność reakcji hamulców na wciśnięcie pedału hamulca, zwróć uwagę na jakość tarcz i klocków hamulcowych. Podczas oględzin sprawdź również układ kierowniczy, bo to jeden z bardziej awaryjnych układów w samochodzie, jednak na szczęście naprawy zazwyczaj nie są drogie. Na koniec zwróć uwagę na układ wydechowy, bo ten może być przyczyną złej pracy silnika.

Weryfikacja konstrukcji i ognisk korozji

Sprawdzenie poszczególnych układów pojazdu dostępnych pod spodem samochodu to nie wszystko. Jeśli już masz taką możliwość i samochód jest na podnośniku, sprawdź elementy konstrukcyjne, takie jak błotniki, pokrywę silnika czy podłużnice. Tych ostatnich nie sprawdzisz bez wchodzenia pod auto, a jakiekolwiek ich uszkodzenie, na przykład wygięcie, powinno od razu dyskwalifikować samochód, który prawdopodobnie był uczestnikiem wypadku. W trakcie sprawdzania podwozia zwróć uwagę na to, czy nie ma tam żadnych ognisk korozji. Przeważnie jest tak, że sprzedawcy skupiają się głównie na elementach karoserii, jeśli chodzi o rdzę. W końcu to na niej widać ją najmocniej. Podwozie może jednak wszystko zweryfikować, da Ci wgląd we wspominane układy i podzespoły.

Dlaczego warto skorzystać z podnośnika?

Często jest tak, że świetnie prezentujące się auto na zewnątrz, pod maską i w podwoziu posiada defekty czy uszkodzenia. Jest tak szczególnie w przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy przez polskie komisy samochodowe (oczywiście nie wszystkie), które tuszują wady w nadwoziu i ewentualnie pracy silnika, ale nie skupiają się na podwoziu i najważniejszych układach w pojeździe. Niesprawdzenie podwozia może więc doprowadzić do tego, że kupisz piękne auto, które za jakiś czas okaże się skarbonką bez dna. Zachęcamy więc do pełnych oględzin uwzględniających również wizytę w warsztacie i skorzystanie z podnośnika i pomocy eksperta.