Proces rejestracji samochodu – krok po kroku

Proces rejestracji samochodu - krok po kroku

W Polsce co roku rejestrujemy kilka milionów aut. Część z nich została zakupiona w salonie jako pojazd nowy, część pochodzi z krajowego rynku wtórnego, a część z zagranicy.

Wszystkie różnią się sposobem przeprowadzenia procesu rejestracji oraz prawnie wymaganymi dokumentami. W niniejszym poradniku dowiesz się, jak wygląda proces rejestracji aut używanych w Polsce, jakimi dokumentami należy dysponować podczas wyrabiania nowych tablic, czy też jakie urzędy odwiedzić, aby przerejestrować auto na siebie bądź na firmę bez zbędnych problemów i kolejnych niepotrzebnych formalności.

Czy proces rejestracji samochodu jest trudny i czasochłonny?

Wbrew pozorom proces rejestracji auta nie jest tak trudny, jak może się wydawać. Zajmuje jedynie kilka dni, lecz wiąże się z uiszczeniem pewnych opłat związanych z wydaniem nowych tablic oraz przerejestrowaniem auta. Najważniejsze jest to, aby dopilnować wszelkich terminów. Na zgłoszenie sprzedaży oraz zakupu auta obie strony mają tylko 30 dni od momentu podpisania dokumentu kupna-sprzedaży. Wykrycie w tej kwestii nieprawidłowości przez urząd jest karane mandatem o wysokości do 1000,00 zł, dlatego wszelkie sprawy związane z rejestracją warto przeprowadzić jak najszybciej. Obecnie urzędy informują o poszczególnych etapach prac wiadomością SMS.

Jakie dokumenty są niezbędne do przeprowadzenia procesu rejestracji pojazdu?

Rejestracja auta to złożony i bardzo skonkretyzowany proces, a urząd do jej przeprowadzenia wymaga wielu niezbędnych dokumentów. Wszystkie powinniśmy mieć jeszcze przed przystąpieniem do przerejestrowania samochodu, gdyż bez nich wykonanie tej czynności przez urzędnika nie będzie możliwe lub znacznie się przedłuży. Należy mieć przy sobie:

  • umowę kupna sprzedaży lub darowizny, fakturę VAT bądź akt notarialny,
  • dokument tożsamości osoby, na którą zostanie zarejestrowany pojazd,
  • poprawnie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
  • kartę pojazdu, jeśli została nam przekazana przez poprzedniego właściciela,
  • obecny dowód rejestracyjny oraz tablice rejestracyjne,
  • dokumenty stanowiące potwierdzenie uiszczenia wszystkich wymaganych opłat,

W przypadku nowego auta większość dokumentów przekazuje dealer, w tym świadectwo homologacji oraz fakturę i wiele innych dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia pierwszej rejestracji auta w systemie.

Niezbędne okaże się złożenie wniosku we właściwym wydziale komunikacji

Wniosek o przerejestrowanie auta jest stosunkowo prosty, jednak warto się odpowiednio wcześniej przygotować do jego wypełnienia. Znajdziemy w nim między innymi pola do wpisania danych przyszłego właściciela oraz miejsce do uzupełnienia organu rejestracyjnego. W kolejnych rubrykach należy uzupełnić rodzaj pojazdu oraz jego przeznaczenie, rok produkcji, markę, typ i model, a także numer VIN oraz silnika i dotychczasowy numer rejestracyjny. Należy także podać numer karty pojazdu, jeśli ta została wydana. W polach na samym dole strony znajdują się osobne miejsca do wpisania dokumentów dołączonych do wniosku.

Po procesie rejestracji otrzymamy tzw. miękki dowód, czyli pozwolenie czasowe na użytkowanie pojazdu w trakcie wydawania właściwego dowodu rejestracyjnego. Z reguły trwa to do 30 dni kalendarzowych i na taki czas wydawane jest pozwolenie czasowe, można jednak je przedłużyć o kolejne 14 dni na podstawie wniosku w sytuacji, gdy urząd nie zdąży wyrobić właściwego dowodu rejestracyjnego.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy, zabytkowego i z napędem eko

Rejestracja auta sprowadzonego z zagranicy dość mocno różni się od sposobu rejestracji auta krajowego. Należy przedstawić w urzędzie wszelkie przetłumaczone dokumenty, a także uiścić opłatę związaną z wyrobieniem nowej karty pojazdu o wysokości 75 złotych oraz potwierdzić przeprowadzenie badania technicznego ze skutkiem pozytywnym. W przypadku aut elektrycznych jest jeszcze inaczej. Obecnie właściciele aut elektrycznych lub z napędem wodorowym mogą rejestrować swoje pojazdu na “zielonych tablicach”, co nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, warto jednak poinformować o tym fakcie jeszcze przed ostatecznym przekazaniem wniosku urzędnikowi. Co ciekawe, można także wymienić standardowe tablice na zielone. Wówczas koszt wyniesie jedynie 93 złote, a sam proces nie będzie wiązał się z wymianą dowodu rejestracyjnego.

Najtrudniejsze jest zarejestrowanie auta jako zabytkowe i uzyskanie z tego tytułu żółtych tablic rejestracyjnych. Podczas składania wniosku należy szczegółowo wypełnić kartę ewidencją ruchomego zabytku techniki, a także złożyć wniosek o wpisaniu pojazdu do kartoteki ewidencji zabytków techniki. Skompletowane dokumenty należy dostarczyć w oryginale do siedziby konserwatora zabytków oraz przesłać do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Niezbędne okaże się także przeprowadzenie badania technicznego i spełnienie wszelkich warunków uznających auto za zabytkowe.

Koszty rejestracji samochodu

Rejestracja auta nie jest kosztowna, wiąże się jednak z uiszczeniem wielu opłat na różnych etapach procesu rejestracji, co dla wielu osób stanowi poważny problem logistyczny. Co ciekawe, koszty mogą się znacznie różnić, zależnie od sposobu rejestracji. Możemy korzystać z tablic poprzedniego właściciela jeśli auto było zarejestrowane w tym samym powiecie. Wówczas koszty przerejestrowania auta znacznie się obniżą, wzrosną natomiast w przypadku, gdy zdecydujemy się na tablice indywidualne.

 

Rodzaj opłaty Samochód zarejestrowany w Polsce Samochód zarejestrowany w tym samym powiecie Samochód sprowadzony z innego kraju UE
opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legislacyjnych, nalepka kontrolna na szybę 85 66,5 85
opłata za pozwolenie czasowe 13,5 1,5 13,5
opłata za tablice rejestracyjne standardowe 80 80
opłata za tablice rejestracyjne indywidualne 1000 1000
opłata za kartę pojazdu 0 0 75
suma (rejestracje standardowe) 180,5 81 256
suma (rejestracje indywidualne) 1100,5 1176