Najbardziej ekonomiczne samochody – ranking 2020

kalkulator

Ranking samochodów najbardziej ekonomicznych w danym roku nie zawsze jest obiektywnym spojrzeniem na fakty. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę segment, cenę oraz wiek pojazdu. Rodzice z dziećmi nie będą sprawdzać ofert Peugeota 206 czy Fiata Punto.

Potrzebują oni czegoś większego, ale wciąż ekonomicznie opłacalnego. Dlatego też w tym artykule postaramy się przedstawić kilka pojazdów, które według nas w swoim segmencie są najkorzystniejszym wyborem pod względem napraw oraz eksploatacji, a więc między innymi spalania.

Ekonomiczne auta małe, miejskie i kompaktowe

W tej grupie pojazdów jest wiele ciekawych propozycji. To pojazdy oferujące małą moc, niewiele dodatkowego miejsca na tylnych siedzeniach czy w bagażniku, za to niskie spalanie i niskie koszty utrzymania. Warto tutaj wyróżnić Toyotę Aygo jako przedstawiciela pojazdów małych. Oferuje naprawdę świetne osiągi spalania, co przekłada się na niezwykle tanią eksploatację. Części w postaci oryginalnych zamienników również nie będą dużym wydatkiem.

Kolejny segment to pojazdy miejskie, tutaj można wyróżnić między innymi Opla Corsę czy Renault Clio. To samochody większe, jednak wciąż świetnie radzące sobie w wąskich uliczkach miasta. Ich spalanie nie jest większe od tego, jakie prezentuje Aygo, jednak tutaj w grę wchodzi dużo więcej miejsca. Do nich można również dodać Citroena C3 II, który oferuje spalanie na poziomie 5 litrów na 100 kilometrów. Przechodząc do aut kompaktowych, tutaj Toyota Auris i Ford Focus wygrywają w kontekście zużywanego paliwa praktycznie z każdym z tych segmentów. Z kolei części są dużo tańsze niż np. do Opla Astry czy Volkswagena Golfa.

Sedan oraz minivan i SUV

Volkswagen Passat, Opel Insignia, a w ostatnim czasie również Renault Talisman to sedany chętnie wybierane przez klientów. Pięknie wykończone, doskonale wyposażone, a przy tym oferujące stosunkowo nieduże spalanie. Jeżeli wybieramy sedana, warto zdecydować się na samochody marki japońskiej/koreańskiej, takie jak np. Toyota Camry, Avensis lub Hyundai I40, czy też francuskiej, wspomniany wcześniej Renault Talisman. Niskie spalanie oraz koszt części czasem nawet o połowę mniejszy niż w pojazdach naszych zachodnich sąsiadów

Duża rodzina wymaga większego samochodu? Minivany podbiły rynek już wiele lat temu. Renault Scenic, Opel Zafira czy Citroen C4 to kilka propozycji. Doskonały wydaje się jednak Ford Galaxy. Oferuje siedem miejsc, naprawdę niskie spalanie, jak na pojazd tej masy, a przy wymianie głównych elementów podzespołów nie będziemy musieli rozbijać banku. Jeżeli jesteś fanem sporych rozmiarów aut, z pewnością wybierzesz SUV-a. Tutaj o bardzo niskim zużyciu paliwa można zapomnieć, jednak jednym z bardziej oszczędnych jest Toyota RAV-4 oraz Honda CR-V.

Trudny wybór w dzisiejszych czasach

W roku 2019 i prawdopodobnie 2020 będziemy stawiać na pojazdy hybrydowe. Dlatego też wciąż u łask znajdą się japońskie i koreańskie modele. Nie można się temu dziwić, oferują duży komfort jazdy, jak można się domyślać, naprawdę korzystne spalanie, a do tego niedrogie części zamienne. Nie można także zapominać, o coraz częściej pojawiających się samochodach elektrycznych. Weźmy pod lupę Opla Corsę E, który zaskakuje osiągami przy znikomych kosztach ładowania. Wybór nie jest więc prosty, wszystko zależy od rodzaju silników w pojazdach, ich awaryjności czy trwałości. Możemy zdecydować się na tańszy w utrzymaniu samochód, który jednak okaże się skarbonką bez dna, jeśli chodzi o nieustanne naprawy.