Małe tablice rejestracyjne – czy każdy samochód może je mieć?

Małe tablice rejestracyjne – czy każdy samochód może je mieć?

Na drogach coraz częściej można spotkać samochody z małymi tablicami rejestracyjnymi. Dlaczego kierowcy je wyrabiają? Na jakich pojazdach mogą się one znaleźć? Warto to wiedzieć, aby później stacja kontroli pojazdów, urząd ani policja nie nałożyły kar za nieodpowiedni dobór tablic rejestracyjnych. Jak się bowiem okazuje, do takich incydentów dochodzi coraz częściej.

Oznaczenia na małych tablicach rejestracyjnych – co się na nich znajduje?

Na standardowych tablicach na początku znajdują się trzy litery, które najczęściej oznaczają konkretne województwo i powiat. Przykładem może być KBR (Brzesko) czy KR (Kraków). Na małych tablicach rejestracyjnych jest tylko jedna litera na samym początku. Oznacza ona konkretne miasto, w którym pojazd został zarejestrowany. Znów za przykład posłuży nam Kraków – w tym przypadku przybierze formę litery K. Po literze następują trzy cyfry, czyli znów mniej niż na standardowej tablicy. Co za tym idzie, liczba kombinacji również jest mniejsza, a to sprawia, że pula możliwości szybko maleje. Szczególnie że w ostatnim czasie małe tablice cieszą się ogromną popularnością, co nie jest związane z tym, że wiele modeli samochodów musi mieć w wyposażeniu obowiązkowym te małe tablice rejestracyjne. Po prostu wielu właścicieli decyduje się na nie, mimo że ich nie potrzebuje i mieć nie powinno. Często w tuningowanych autach można zauważyć właśnie mniejsze tablice, ale nie tylko.

Kto może montować małe tablice rejestracyjne?

Kto w takim razie może zdecydować się na małe tablice rejestracyjne bez żadnych konsekwencji z tym związanych? Zasadniczo jedynie posiadacze aut sprowadzonych z konkretnych krajów, a dokładniej z USA i Japonii. Wszystko dlatego, że w samochodach produkowanych w tych państwach jest niewiele miejsca na tablice. Z tego powodu w ich przypadku standardowymi tablicami są te małe. W Europie jest odwrotnie, pojazdy seryjne mają dużo miejsca na instalację tablic rejestracyjnych. Jednak Polakom tak spodobał się minimalizm mniejszych wersji, że na potęgę decydują się stawiać na takie rozwiązania.

Kary za złe tablice rejestracyjne

Każdy kierowca, który nie może mieć małych tablic, powinien jak najszybciej udać się do wydziału komunikacji w swoim mieście i wymienić tablice na standardowe. Wszystko dlatego, że za kłamstwo w oświadczeniu złożonym w urzędzie podczas rejestracji pojazdu, w którym właściciel wyraźnie zaznaczył, że ma samochód z miejscem na małe tablice, może otrzymać niemałą karę. Za zeznania nieprawdziwe grozi nawet kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Oczywiście najwyższy wymiar kary jest rzadkością, ale warto o nim pamiętać. Nie każdy z małymi tablicami zostanie zatrzymany podczas kontroli, ale już w czasie przeglądu tak. Wszystko dlatego, że stacje kontroli pojazdów otrzymały wytyczne, aby zwracać na to uwagę. Zarówno policja, jak i stacje kontroli pojazdów mogą zatrzymać dowód rejestracyjny.