Kiedy najlepiej kupić samochód? Sprawdzanie auta przy niesprzyjającej pogodzie

Klucze do samochodu

Przed zakupem używanego pojazdu chcesz dowiedzieć się wszystkiego, co możliwe o samym aucie, jego historii czy aktualnych problemach technicznych? Oczywiście nie jest to zadanie proste do wykonania, szczególnie gdy warunki pogodowe są niesprzyjające. Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby pogoda nie stała na przeszkodzie w trakcie oględzin. Pamiętaj także, że ekscytacja i adrenalina podczas sprawdzania wymarzonego auta nie może w żaden sposób wpłynąć na Twój osąd. Sprawdź, o czym powinieneś pamiętać, gdy kupujesz auto w niesprzyjających warunkach atmosferycznych!

Oględziny pojazdu w deszczu

Gdy w dniu oględzin pada deszcz, najlepiej sprawdzać samochód w garażu, a jeżeli aktualny właściciel takiego nie posiada, warto udać się z nim do osłoniętego miejsca. Pomoże to łatwiej i precyzyjniej określić stan podwozia, niestety na nadwoziu krople deszczu mogą ukryć pewne mankamenty. Co więcej, gdy już podjedziecie na kryty czy podziemny parking, musisz liczyć się z tym, że oświetlenie tam będzie słabe. Pamiętaj więc, aby w deszczowy dzień zabrać ze sobą latarkę. O ile podczas deszczu trudniej sprawdzić karoserię i podwozie, o tyle jazda testowa w takich warunkach będzie idealnym testem dla wszystkich systemów, których nie dałoby się sprawdzić na suchej nawierzchni.

Sprawdzanie auta zimą

W zimie, gdy nie pada śnieg czy zmarznięty deszcz sprawdzenie karoserii nie powinno stanowić problemów. Również podwozie sprawdzisz bez najmniejszych kłopotów, chyba że samochód stoi w dużym śniegu. Jednak co z klimatyzacją? W końcu latem jej oględziny są banalnie proste, od razu poczujesz różnicę i powiew chłodnego powietrza. W zimie będzie to utrudnione, ale nie niemożliwe. Wystarczy znów podjechać na parking, ale tym razem tylko ten podziemny. Tam temperatura powinna przekraczać 10 stopni Celsjusza, dzięki czemu poczujesz tę różnicę. Sprawna klimatyzacja w samochodzie to wybawienie latem, ale i pomoc jesienią czy zimą, gdy szyby zaczynają parować od różnicy temperatur i wilgoci. Chłodne powietrze dużo szybciej upora się z parą na szybach, więc jeśli zależy Ci na czasie, skorzystaj wtedy z klimatyzacji, a nie standardowego ogrzewania.

Kiedy warto kupić samochód?

Tak naprawdę warunki nie będą miały większego znaczenia, jeśli chodzi o jakość oględzin pojazdu. Oczywiście, tak jak już wspominaliśmy, musisz po prostu stworzyć nieco dogodniejsze okoliczności, a więc na przykład podjechać na parking podziemny zimą czy podczas deszczu. Jednak lato i pełne słońce to nie zawsze najlepszy czas na oględziny i zakup samochodu. Nie sprawdzisz wtedy w stu procentach działania wszystkich systemów bezpieczeństwa, tak jak ma to miejsce w trakcie jazdy w deszczu. Mimo wszystko nie da się jednak ukryć, że to właśnie lato jest okresem, kiedy najczęściej Polacy decydują się na zakup pojazdu.