Jakie modele aut są najczęściej złomowane w Polsce

Jakie modele aut są najczęściej złomowane w Polsce

Złomowanie aut to dla większości ich właścicieli bardzo stresująca sytuacja, w której warto sobie pomóc. W firmie Car-Gryf złomowanie samochodu przebiegnie szybciej i sprawniej – pomożemy we wszystkich formalnościach, będziemy też dostępni dla klientów praktycznie przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Wiele osób zastanawia się, jakie modele aut są najczęściej złomowane i jaki jest powód ich kasacji. Warto wiedzieć, że takie dane pozwalają wyciągnąć daleko idące wnioski i umożliwiają poznanie kondycji branży motoryzacyjnej w Polsce.

Auta nieprodukowane od wielu lat

Jednymi z najczęściej złomowanych aut są te, które nie są już produkowane od kilku dekad. Dla przykładu Ford Escort czy Opel Omega to auta, których historia zakończyła się wiele lat temu i nie doczekały się kolejnej generacji, przez co zainteresowanie tym konkretnym modelem również nie wybiło się ponad przeciętność. Taki stan rzeczy powoduje, że zmniejszyła się liczba dostępnych części zamiennych, a naprawa w wielu przypadkach stała się całkowicie nieopłacalna lub przesadnie długa. Kupno podzespołu do silnika montowanego wyłącznie w jednym modelu pojazdu stanowi nie lada wyzwanie. Wielu właścicieli takich aut ma tego dość i rozstaje się z nim poprzez złomowanie. Wbrew pozorom jest to rozwiązanie znacznie lepsze niż sprzedaż auta, gdyż nie trzeba spotykać się z trudnymi klientami ani opłacać kolejnej polisy OC.

Tanie samochody sprzed wielu lat

Nowe samochody z oczywistych względów różnią się między sobą przeznaczeniem, stylistyką, wyposażeniem i tym samym pierwotną ceną. Modele drogie w chwili zakupu były i dalej są wbrew pozorom łatwiejsze w utrzymaniu niż warianty tanie, gdyż ich jakość, w tym także wytrzymałość karoserii, silnika czy układu zawieszenia, doskonale przetrwały próbę czasu. Właśnie dlatego są rzadko złomowane. Jest ich także znacznie mniej.

Inaczej jest z autami przewidzianymi jako ekonomiczne. Te samochody były wyprodukowane z mniejszą dbałością o szczegóły i nie zostały przewidziane jako wieloletnia inwestycja, dlatego ich użytkownicy borykają się z wieloma problemami natury technicznej. Co więcej, ekonomiczne auta sprzed kilku dekad są bardzo tanie i zarazem trudne w odsprzedaży, dlatego stanowią trzon złomowania w Polsce. Warto tu wymienić samochody takie jak Volkswagen Polo, Fiat Cinquecento czy Opel Corsa.

Auta bardzo wyeksploatowane

Jednymi z najczęściej spotykanych powodów złomowania auta jest fakt ich ogromnego wyeksploatowania. Najczęściej są to samochody w typie kombi, które pokonują najwięcej kilometrów, a są przy tym w większości przypadków dość ubogo wyposażone. Mowa tu o np. kultowym już Volkswagenie Passacie, który należy do jednych z najczęściej złomowanych aut. W przypadku tego pojazdu doszło do połączenia się dwóch, bardzo istotnych cech, które wpłynęły na jego „złomową sławę”, mianowicie ogromnej wręcz popularności z dużym wyeksploatowaniem. Często auta te pokonały kilkaset tysięcy kilometrów i nie nadają się już do dalszego użytku.

Samochody bardzo popularne

Z oczywistych względów im auto jest bardziej popularne, tym jest częstszym widokiem ulicach. Do czego to prowadzi? Że siłą rzeczy auta, które wyszły na świat w liczbie milionów egzemplarzy, będą częściej złomowane niż modele, których wyszło jedynie kilkadziesiąt tysięcy. Volkswagen Golf to najpopularniejsze auto na całym świecie i na razie nie zanosi się, aby jakiekolwiek inny model był w stanie go prześcignąć w liczbie sprzedanych egzemplarzy. Fakt ogromnej popularności połączony ze średnią jakością wykonania sprawia, że model ten bywa najczęstszym bywalcem auto szrotów.