Jakich dokumentów potrzebujemy do wyzłomowania pojazdu?

Jakich dokumentów potrzebujemy do wyzłomowania pojazdu?

Nie korzystasz już dłuższy czas ze swojego samochodu i nic nie wskazuje na to, by stan ten miał ulec zmianie? W takim razie na pewno też nie chcesz dłużej płacić ubezpieczenia OC. Skoro tak, na pewno wiesz, że najlepszym sposobem na to jest wyrejestrowanie samochodu. Jakich dokumentów potrzebujemy do wyzłomowania pojazdu, gdy na tego typu rozwiązanie zdecydujemy się, chcąc wyrejestrować swój pojazd? O tym przeczytasz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Wyzłomowanie pojazdu – popularna metoda na uniknięcie konieczności dalszego opłacania OC

Wyzłomowanie pojazdu po to, by go wyrejestrować, to bardzo często stosowana praktyka – szczególnie gdy mówimy o autach osobowych. Te bowiem, jak wiadomo, wyrejestrować można tylko w specjalnych przypadkach, nie chcąc jednocześnie oddawać ich na złom. Jeśli jednak uznasz, że w Twoim przypadku kasacja będzie odpowiednim rozwiązaniem, musisz pamiętać, że dostarczenie swojego wozu do odpowiedniego punktu i poproszenie o wykonanie usługi to nie wszystko. Istotne jest przecież zabranie ze sobą dokumentów, dzięki którym będzie można stwierdzić przede wszystkim, że to właśnie Ty jesteś właścicielem lub ewentualnie współwłaścicielem danego samochodu. Dobrą informacją jest jednak fakt, że potrzebnych dokumentów do wyzłomowania pojazdu nie ma zbyt wiele, a z ich skompletowaniem można w większości przypadków poradzić sobie szybko i bez zbędnych problemów.

Tych dokumentów będziesz potrzebować, chcąc wyzłomować swój pojazd

Przejdźmy wreszcie do sedna – jakie dokumenty do wyzłomowania pojazdu są potrzebne? Po pierwsze, dokument tożsamości z odpowiednim okresem ważności (dowód, paszport bądź prawo jazdy). Poza nimi będziesz potrzebować także potwierdzenia bycia właścicielem danego auta. Jeśli osób mających do niego prawa jest więcej, pamiętaj, że potrzebne będzie Ci otrzymanie od nich upoważnienia do tego, by mogło zostać poddane złomowaniu. Nie zapomnij zabrać ze sobą również dowodu rejestracyjnego. Jeśli nie posiadasz go obecnie, ponieważ np. został Ci odebrany przez funkcjonariuszy policji podczas kontroli drogowej, powinieneś udać się do odpowiedniego wydziału w celu uzyskania zaświadczenia lub kserokopii dokumentu, będącego potwierdzeniem jego zgodności z oryginalną wersją. Jeżeli w przeszłości postarałeś się o wydanie karty pojazdu, ją także możesz przekazać pracownikowi punktu, w którym zamierzasz oddać swój samochód w celu jego złomowania.

Co jeszcze może Ci się przydać przy złomowaniu samochodu?

Wspomnieliśmy wyżej, że jednym z potrzebnych dokumentów do wyzłomowania pojazdu jest m.in. ten, który stwierdza, iż jesteś jego jedynym lub jednym z właścicieli. Taka informacja powinna znajdować się w dowodzie rejestracyjnym, lecz na wszelki wypadek możesz zabrać ze sobą również umowę kupna-sprzedaży bądź fakturę, którą opłaciłeś podczas dokonywania zakupu auta. Natomiast w przypadku, gdy wszedłeś w jego posiadanie na podstawie darowizny bądź spadku, być może konieczne będzie okazanie aktu notarialnego lub wyroku sądowego stwierdzającego, że dana osoba postanowiła przeznaczyć swój samochód właśnie Tobie. Gdy natomiast do punktu kasacyjnego udasz się po to, aby zezłomować nie własny, lecz należący do innej osoby pojazd, także powinieneś przedstawić stosowny dokument, który będzie stanowił dowód na to, że rzeczywiście zostałeś poproszony o taką przysługę przez osobę np. przebywającą obecnie za granicą czy niepełnosprawną w stopniu uniemożliwiającym jej samodzielnie dostarczenie auta w odpowiednie miejsce.