Jak wyrejestrować samochód bez złomowania?

Jak wyrejestrować samochód bez złomowania?

Niezależnie od tego, czy regularnie korzystasz ze swojego samochodu, czy stoi on już od dłuższego czasu w garażu i jedynie niszczeje, masz obowiązek opłacania ubezpieczenia OC, dopóki nie zdecydujesz się na wyrejestrowanie auta. Jak to zrobić jednak bez konieczności złomowania pojazdu i czy jest to w ogóle możliwe? Jeśli interesuje Cię ta kwestia, koniecznie czytaj dalej. Postanowiliśmy ją wyjaśnić, rozwiewając tym samym wszystkie wątpliwości kierowców zamierzających postawić na to rozwiązanie.

Jakie dokumenty i gdzie należy złożyć, chcąc wyrejestrować auto bez złomowania?

Być może słyszałeś kiedyś o tym, że w naszym kraju nie każdy pojazd mechaniczny musi być zarejestrowany, mogąc zostać jedynie tymczasowo wycofanym z ruchu. Jeśli liczyłeś, że Twoje cztery kółka także zaliczają się do tego grona, musimy Cię jednak zmartwić, ponieważ nie należą do niego auta osobowe. Nie chcąc dalej płacić za OC, musisz więc zdecydować się na wyrejestrowanie auta. Jak to zrobić bez złomowania? Zacząć trzeba przede wszystkim od złożenia wniosku, co powinien uczynić prawny właściciel danego pojazdu, czyli – jak mniemamy – Ty. Wzory tego rodzaju pism bez problemu zdołasz znaleźć w Internecie, więc najlepszym sposobem będzie wydrukowanie jednego z nich i wypełnienie pustych miejsc poprzez wpisanie swoich danych osobowych oraz wszelkich niezbędnych informacji. Gdy już to zrobisz, konieczne jest złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie, w którym w przeszłości został zarejestrowany Twój samochód. Jednocześnie nie zapomnij o tym, by dostarczyć urzędnikowi także dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli została wydana) oraz tablice rejestracyjne.

W jakich okolicznościach możliwe jest wyrejestrowanie auta osobowego bez złomowania?

Postępując według naszych powyższych wskazówek, zdołasz wyrejestrować swój samochód. Musisz jednak pamiętać, że interesujące nas w tym miejscu auta osobowe tak, jak nie mogą zostać jedynie tymczasowo zostać wyłączone z ruchu (o czym już wspomnieliśmy), tak wyrejestrować można je tylko w określonych okolicznościach. Są nimi:

– sprzedaż pojazdu drugiej osobie;

– oddanie auta do demontażu w profesjonalnej stacji lub przekazanie firmie zajmującej się zbiórką odpadów;

– utrata samochodu w wyniku kradzieży;

– udokumentowane całkowite zniszczenie pojazdu np. poprzez zawalenie się na niego drzewa czy spłonięcie;

– poddanie auta kasacji lub jego zniszczenie poza granicami Polski;

– wywiezienie samochodu za granicę, do kraju, w którym został wcześniej nabyty i jednocześnie zarejestrowany;

– utracenie (udokumentowane) pojazdu w chwili posiadania wciąż obowiązującego prawa do jego własności.

Jeżeli więc znajdujesz się w jednej z opisanych wyżej sytuacji, możesz starać się o wyrejestrowanie auta. Jak to zrobić bez złomowania go – pisaliśmy wcześniej.

A może jednak wyrejestrowanie auta ze złomowaniem?

Na sam koniec warto przypomnieć o tym, że wyrejestrowanie auta wiąże się nie tylko z brakiem konieczności dalszego opłacania OC. Gdy urzędowo zostanie już ono usunięte z ewidencji pojazdów, nie jest możliwe ponownie go zarejestrowanie, nie licząc wyjątkowych sytuacji, w tym m.in. odzyskania skradzionego pojazdu bądź uznanego za zabytkowe. Zawsze dobrze też pomyśleć nad tym, czy wyrejestrowanie samochodu bez złomowania go to złe rozwiązanie. Jest ono bowiem w pełni legalne, nie zajmuje wiele czasu i dodatkowo można zarobić na nim pewną kwotę.