Jak wycenić używane auto przed sprzedażą?

Jak wycenić używane auto przed sprzedażą?

Przy sprzedaży używanego samochodu jedną z najważniejszych kwestii jest prawidłowa wycena, dzięki której właściciel pojazdu nie straci na nim zbyt dużo, a przy tym nie odstraszy potencjalnych kupców zbyt wysokimi kwotami. Warto ustalić optymalną cenę, która pozwoli sprzedać auto szybko i za dobre pieniądze. W tym celu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, pamiętając, aby nie kierować się jedynie innymi ofertami lub nadmiernym przywiązaniem do samochodu. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę przy wycenie auta i co wpływa na jego wartość.

Od czego zacząć wycenę samochodu?

Przed dokonaniem wyceny samochodu warto zapoznać się z obecną sytuacją rynkową. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest przeglądanie ofert na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Warto jednak przy tym pamiętać, że często ceny są dalekie od rzeczywistości, przez co sprzedawcy czekają miesiącami, aby znaleźć kupca. Przy porównywaniu cen trzeba wziąć pod uwagę nie tylko model i rocznik, ale też konkretną wersję wyposażeniową i stan auta. Jeśli samochód jest w dobrej kondycji, można wystawić go w znacznie wyższej cenie niż średnie notowania, gdyż pojazdy oferowane przez handlarzy jako idealne i bezwypadkowe wcale takie nie są. Ważne, aby wyższa kwota była zawsze uzasadniona.
Lepiej nie radzić się handlarzy i mechaników zainteresowanych kupnem przy wycenie samochodu, gdyż mogą oni podać mocno zaniżoną wartość.
Na dużo większą wartość sprzedawanego samochodu mogą pozwolić sobie osoby posiadające pojazdy z polskich salonów od pierwszego lub drugiego właściciela z potwierdzoną historią serwisową. Duże znaczenie ma również lokalizacja, gdyż bliżej terenów górzystych poszukiwane są zwykle auta z napędem 4×4, z kolei kabriolety w dużych miastach. Ciekawym rozwiązaniem może być zapoznane się z płatnymi, profesjonalnymi informatorami rynkowymi, które są stale aktualizowane. Przygotowywane są na podstawie analizy rynku i obejmują większość dostępnych na rynku aut z ostatnich 10 – 12 lat. W takim przypadku warto wziąć pod uwagę szczegóły odnoszące się do sprzedawanego samochodu, takie jak poprawny stan techniczny, bezwypadkowość, standardowe wyposażenie, czy średni przebieg dla danej klasy i rocznika. Często dostępna jest także opcja skorzystania z tabeli korekcyjnej, służącej do dokładnego wyliczenia ceny konkretnego egzemplarza. Metoda ta jednak nie do końca sprawdza się przy autach niszowych, gdyż mogą zaniżać ceny kultowych terenówek lub podawać zbyt wysoką kwotę za samochody luksusowe.

Jak samodzielnie wycenić auto?

Samodzielna wycena auta to wbrew pozorom niełatwe zadanie, jednak realne do wykonania. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, w jakiej kwocie mieszczą się najtańsze egzemplarze. Następnie tę kwotę można podwyższyć o pewien procent za korzystne cechy znacząco wpływające na wartość. Najlepiej jednak, aby ostateczna cena nie wynosiła więcej niż 30% najtańszej oferty. Jedną z najbardziej cenionych cech jest pochodzenie. Jeśli samochód pochodzi z polskiego salonu, automatycznie będzie rozpatrywany przez większą ilość kupców, dzięki czemu można dodać nawet do 20% kwoty do wartości. Choć obecnie przebieg przestał być priorytetem ze względu na nieuczciwe zabiegi handlarzy, to w przypadku kiedy istnieje możliwość udowodnienia stanu licznika, bez problemu można podwyższyć cenę o do 10% wartości. Wiele klientów ceni także silniki benzynowe, które zwiększają wartość nawet pojazdu nawet o 15%.
Obecnie na rynku samochodów używanych wyjątkowo powszechne są pojazdy naprawiane po stłuczce lub wypadku dostępne w atrakcyjnych cenach. W rzeczywistości jednak większość kupców, szczególnie osób indywidualnych, które nie znają się zbyt dobrze na naprawie aut, poszukuje bezwypadkowego egzemplarza. Często są nawet w stanie zapłacić dwa razy więcej, aby mieć pewność, że pojazd będzie w oryginalnym stanie. W takiej sytuacji można powiększyć kwotę nawet o 30% wartości. Inną pożądaną cechą wśród potencjalnych klientów może być serwisowanie samochodu w ASO. Choć nie jest to tania sprawa, to przy sprzedaży znacząco podwyższa cenę, gdyż kupcy mają pewność co do stanu technicznego. Przy autentycznej książeczce serwisowej można liczyć na wzrost ceny o 20%. Do dodatkowych czynników podwyższających wartość samochodu zalicza się poziom wyposażenia podnoszący cenę o 5%.

 

samochody na sprzedaż

 

Jak zwiększyć wartość samochodu przed sprzedażą?

Doskonałym rozwiązaniem, aby uzyskać jak największą kwotę za sprzedaż samochodu, jest jego odpowiednie przygotowanie, które wpłynie na pierwsze wrażenie klienta i wartość pojazdu. Przede wszystkim należy wyczyścić dokładnie auto, uwzględniając przy tym karoserię oraz wnętrze. Warto nie tylko odkurzyć w środku, ale również wyczyścić ewentualne zabrudzenia tapicerki i zadbać o przyjemny zapach. Co więcej, zadbany, wypolerowany i błyszczący lakier zasugeruje potencjalnemu kupcowi, że samochód jest zadbany. Dodatkowo dobrym pomysłem może być wymiana felg, gdyż nawet jeśli nie wpłynie na wartość auta, to z pewnością przyspieszy jego sprzedaż.
Po dokładnym wyczyszczeniu samochodu najlepiej zająć się naprawą drobnych usterek. Obecnie drobne zadrapania i rysy można szybko usunąć, wykorzystując w tym celu akcesoria, takie jak flamastry do lakieru, pasty polerskie czy specjalne gąbki. W przypadku większych zadrapań warto skorzystać z usług lakiernika, który nałoży wosk odświeżający kolor. Świetnym pomysłem jest także wymiana części, które świadczą o zużyciu auta, a niewiele kosztują. Zaliczają się do nich dywaniki, lewarek skrzyni biegów czy plastiki na uchwytach drzwi. W przypadku nowszych samochód z częściami objętymi gwarancją można zrobić przegląd potwierdzający stan auta. Zrobi to dobre wrażenie na kupcu, który będzie chciał sprawdzić książeczkę serwisową. Innymi czynnościami są wymiana płynów, filtrów i pasków, które mogą być pretekstem do podniesienia ceny.