Jak sprawdzić kolor lakieru samochodu po VIN?

Jak sprawdzić kolor lakieru

Każdemu właścicielowi samochodu może zdarzyć się sytuacja, w której stanie przed koniecznością lakierowania karoserii. Może to nastąpić w przypadku chęci zlikwidowania odprysków powstałych podczas standardowej eksploatacji pojazdu lub na skutek wypadku drogowego bądź uszkodzenia samochodu. W każdym przypadku niezależnie od powodu, dla którego decydujemy się na lakierowanie elementów karoserii, warto poznać dokładny kod koloru naszego auta, gdyż wbrew pozorom odcieni granatu, czerni, szarości czy czerwieni jest mnóstwo. Każda zmiana koloru, nawet o jeden ton, może być irytująca i widoczna gołym okiem, gdyż nie będzie wyglądać estetycznie.

Czy precyzyjna weryfikacja lakieru samochodowego ma znaczenie?

Faktem jest, że różnorodność odcieni wynika ze stosowania przez producentów danych części odmiennych dodatków do lakierów, przez co dopasowanie konkretnej barwy gołym okiem może być bardzo trudnym wyzwaniem. Dopiero po pomalowaniu elementu karoserii może się okazać, że wybrany kolor zupełnie nie pasuje do pozostałych części samochodu. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które pozwala skutecznie zweryfikować dokładny odcień lakieru na podstawie numeru VIN lub tabliczki znamionowej. Numer VIN jest numerem identyfikacyjnym pojazdu, w którym są zakodowane najważniejsze informacje dotyczące danego samochodu. Każde auto ma swój numer i jest on indywidualny i niepowtarzalny, co można porównać do naszego numeru PESEL. Składa się z 17 znaków, które stanowią połączenie cyfr i liter. Na podstawie numeru VIN można zidentyfikować producenta samochodu, określić numer seryjny, rok produkcji, miejsce montażu, a także właśnie kod lakieru. Sprawdzenie kodu lakieru po numerze VIN nie należy do prostych zadań, jednak warto skorzystać z tego rozwiązania w razie potrzeby. Największy problem rozpoczyna się w chwili chęci zlokalizowania tabliczki znamionowej z numerem VIN, gdyż producenci samochodów umieszczają ją w różnych miejscach. Najczęściej można ją znaleźć na słupku, drzwiach kierowcy, w bagażniku, pod maską lub pod klapką wlewu paliwa.

Zgodność kodu lakieru z numerem VIN to podstawa

Jednak samodzielne rozkodowanie lakieru na podstawie tabliczki z numerem VIN wcale nie jest takie proste. Najłatwiej będzie to zrobić właścicielom popularnych marek samochodowych. Wśród nich można wymienić firmę BMW, która zamieszcza całą nazwę lakieru, zgodną z obecną w danym roku paletą. W przypadku marki Mercedes kod koloru jest zapisany w postaci trzycyfrowej liczby. W samochodach firmy Renault kod odcienia lakieru tworzy pięć znaków, przy czym pierwsze dwa to połączenie liter „TE”, a trzy kolejne to już konkretny kolor. Pełną listę odcieni w formacie pliku PDF można pobrać ze stron internetowych stworzonych właśnie w tym celu. Natomiast w przypadku samochodów firmy Volkswagen kod koloru zawsze rozpoczyna się od litery „L”, a listę wszystkich odcieni można również znaleźć w internecie. Aby mieć pewność, że kod lakieru zostanie poprawnie rozszyfrowany, warto udać się w tym celu do specjalisty, czyli autoryzowanego serwisu marki, w którym specjaliści rozkodują numer VIN i podadzą jego kod oraz pełną nazwę. Można również skorzystać z pomocy serwisów internetowych, które działają odpłatnie i bezpłatnie, w zależności od konkretnej strony.