Jak sprawdzić części samochodowe po VIN?

Numer VIN

Zakup części samochodowych to często prawdziwa droga przez mękę. Wiele z nich jest opisanych mało precyzyjnie. Poza tym opisy podobnych przedmiotów są powielane przez sprzedawców w mechaniczny sposób bez troski o istotne detale. W takiej sytuacji czasem można nie mieć bezwzględnej pewności, czy dany podzespół jest dedykowany samochodowi o konkretnym silniku oraz generacji. Na szczęście istnieje rzetelna metoda, która pozwala zaoszczędzić wiele nerwów i zadbać o własny spokój.
Jest nią sprawdzenie części samochodowych po numerze VIN. Taką możliwość oferują sklepy internetowe oraz hurtownie motoryzacyjne. Cały proces nie jest skomplikowany, ale warto wiedzieć o kilku elementach istotnych podczas weryfikacji podzespołów. Podpowiadamy, jak skutecznie zweryfikować produkty, bazując na VIN. Zapomnij o przykrych wymianach źle dobranych akcesoriów do samochodu.

Kluczowe elementy podczas sprawdzania

W przypadku weryfikacji części po numerze VIN, na wstępie trzeba zwrócić uwagę na: moc silnika, datę produkcji, rodzaj napędu, skrzyni biegów, czy też wyposażenie. Na podstawie tych elementów określisz wersję samochodu. Nie warto pomijać żadnego ze wskazanych elementów, ponieważ poszczególne generacje aut potrafią różnić się od siebie jedynie małymi zmianami w zakresie mocy silnika lub dostępnych systemów. Jeśli na liście kryteriów dostępnych w czasie filtrowania masz zbliżone opcje wyboru, ale żadna nie zgadza się z parametrami Twojego samochodu, nie ryzykuj! Lepiej dokładniej sprawdzić temat, weryfikując osiągi wpisane do dowodu rejestracyjnego, niż zamówić złą część. Pamiętaj, że podanie samych tylko parametrów jednostki napędowej może determinować typ układu hamulcowego, zawieszenia, a nawet elektryki. Jak mówiliśmy, sprawdzenia po numerze VIN, jest dokładne.

Nietypowe sytuacje się zdarzają

Nie możesz znaleźć podzespołów do samochodu o posiadanych parametrach? Próbowałeś zweryfikować temat, ale pomimo poszukiwań nie udaje Ci się znaleźć odpowiedzi? Takie sytuacje są możliwe i zdarzają się, szczególnie gdy masz do czynienia z importowanym autem. Wynika to z faktu, że katalogi części motoryzacyjnych bazują raczej na standardowych wersjach wyposażenia, a te prezentują się nieco inaczej np. w wydaniu amerykańskim i europejskim. W takich sytuacjach dobrym wyjściem będzie prześledzenie szczegółowych opisów oraz zastosowanie podwójnej dawki ostrożności. Jeśli pomimo tego nie uda Ci znaleźć odpowiedzi lub wątpliwości będą zbyt duże, pozostaje już jedynie kontakt ze specjalistami. Mamy na myśli dealera konkretnego modelu auta lub mechanika. Ewentualnie możesz zaryzykować zakup części i konieczność jej późniejszej wymiany.

Skuteczna i uniwersalna metoda podczas zakupów

W świecie motoryzacji sprawdzanie aut po numerze VIN jest powszechną praktyką. Stosują ją nie tylko klienci indywidualni, ale także mechanicy. O tym, jak uniwersalna to metoda przekonasz się, dzwoniąc do dobrej klasy hurtowni. Jednym z elementów rozmowy będzie zapewne prośba o podanie numeru VIN w celu weryfikacji poprawności części względem posiadanego modelu auta. Niemniej podczas wyszukiwania podzespołów nie powinno się tracić „konsumenckiej czujności”, ponieważ mimo wszystko specyfika samych zakupów pozostaje dość skomplikowana. Podsumowując, kupując części po VIN minimalizujesz ryzyko wyboru złego podzespołu. Poza tym oszczędzasz własny czas, a w wielu przypadkach także pieniądze. Nie bez powodu ten sposób uważa się za jedną z najbardziej niezawodnych metod, gdy idzie o zamawianie akcesoriów motoryzacyjnych. Dotyczy to zarówno nowych, jak i używanych części.