Jak działa skup aut

Jak działa skup aut

Sposobów na sprzedanie samochodu jest wiele, dlatego nie dziwi nas fakt, że kolejni ich posiadacze mają problem z tym, aby decydować samodzielnie o tym, która z opcji na pozbycie się pojazdu pozwoli im zrobić to najprędzej i zarobić jak najwięcej. W tym miejscu chcielibyśmy więc opisać jedną z najbardziej popularnych form, jeśli chodzi o przekazywanie praw właścicielskich pojazdu na stałe, a mianowicie skup aut. Jak działa i dlaczego warto z niego skorzystać? Już wyjaśniamy.

Skup aut – kiedy i dlaczego warto zainteresować się tego typu usługami?

Gdybyśmy mieli porównać skup aut do konkretnych miejsc, jednym z nich byłby na pewno lombard. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż można w nim sprzedać różnego rodzaju przedmioty szybko i w zasadzie od razu otrzymać gotówkę. W przypadku firm opierających swoją działalność na skupowaniu pojazdów sytuacja wygląda bardzo podobnie. Z ich usług korzystają bowiem posiadacze samochodów, którzy nie chcą lub nie mają czasu na poszukiwanie kupców w Internecie, za pomocą ogłoszeń rozwieszanych na tablicach informacyjnych czy jakimkolwiek innym sposobem. Osoby prowadzące skup aut są zainteresowane praktycznie każdym sprawnym (a nierzadko też posiadającym pewnego rodzaju usterki) pojazdem, dlatego warto kontaktować się z nimi, gdy zależy nam na czasie i gwarancji, że ktoś przynajmniej zechce obejrzeć i rzetelnie wycenić nasz samochód. A to, jak wszyscy doskonale wiemy, stanowi najlepszą drogę do ubicia interesu, na czym przecież zależy obydwu zainteresowanym stronom.

Nawiązanie kontaktu ze skupem pojazdów i co dalej?

Opisując dokładnie to, jak działa skup aut, należy wspomnieć, że posiadacz danego pojazdu powinien wykonać ruch jako pierwszy, kontaktując się z wybraną przez siebie firmą. Obecnie można zrobić to w większości przypadków zdalnie – poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza na stronie internetowej, wykonanie telefonu czy napisanie wiadomości mailowej. Gdy już zdecydujemy się na najlepszą w naszym przypadku opcję, zostaniemy na pewno poproszeni o krótkie przedstawienie przeznaczonego na sprzedaż auta. Skup to miejsce, w którym liczy się przede wszystkim konkret, dlatego jego przedstawiciel zechce wiedzieć m.in. to, jakim modelem i jakiej marki dysponujemy, kiedy został wyprodukowany, czy w przeszłości uczestniczył w wypadku bądź kolizji, dlaczego chcemy się go pozbyć itp. Jeżeli po uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania nasz rozmówca będzie wstępnie zainteresowany kupnem auta, zapewne zostaniemy z nim umówieni na spotkanie. Większość skupów ustala miejsce, datę i termin oglądu auta tak, by były one dopasowane do sprzedającego, co jest dużym plusem.

Typowy przebieg transakcji ze skupem samochodów

W czasie spotkania z potencjalnym kupcem naszego pojazdu zostanie przeprowadzony przez niego dokładny ogląd stanu technicznego, a na jego podstawie otrzymamy najprawdopodobniej propozycję pozbycia się auta za konkretną cenę. Jeżeli uznamy, że nasze cztery kółka zostały wycenione rzetelnie i zaproponowana kwota nas satysfakcjonuje, zostanie sporządzona umowa kupna-sprzedaży, po przeczytaniu której i jej podpisaniu powinniśmy otrzymać gotówkę lub poczekać na realizację przelewu bankowego. Gdy pieniądze trafią do naszych rąk, nie pozostaje nam nic innego, jak przekazanie skupowi aut kluczyków do naszego dotychczasowego pojazdu i wszystkich potrzebnych dokumentów, jak np. dowód rejestracyjny. To wszystko – my jesteśmy bogatsi o pewną kwotę, którą możemy przeznaczyć na zakup np. nowego samochodu, a firma, z usług której skorzystaliśmy – weszła w posiadanie kolejnego auta. I tylko od niej teraz zależy, co postanowi z nim zrobić. Najczęściej jednak ulegają one odrestaurowaniu w celu zwiększenia ich wartości, aby następnie mogły zostać sprzedane z zyskiem. To, czy do tego dojdzie, zależy już jednak nie od nas, lecz wyłącznie od właścicieli skupu aut.