Jak dbać na co dzień o samochód? Kilka sprawdzonych sposobów

samochód

Zakup samochodu to dla wielu osób jedna z najbardziej stresujących czynności w całym życiu, z którą wiążą się zarówno przyjemności, jak i pewne obowiązki.

Po zakupie auta warto przeprowadzić kilka standardowych napraw mechanicznych, wymienić elementy eksploatacyjne, zadbać o powłokę lakierniczą, a także jej odnowienie już po zakupie np. w firmie zajmującej się detailingiem. Aby jak najbardziej przedłużyć radość płynącą z użytkowania auta, warto o nie jednak dbać na co dzień i nie przekładać mycia tapicerki czy lakieru na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Warto zadbać o powłokę lakierniczą

Powłoka lakiernicza jest dla większości osób najważniejszym elementem każdego pojazdu, lecz, aby była atrakcyjna, powinna być zadbana. Warto cyklicznie myć auto z zewnątrz i usuwać w ten sposób nawarstwiający się brud, który zmniejsza połysk lakieru i głębię koloru. Wiele osób przeprowadza staranne mycie pojazdu na własnej posesji raz w miesiącu, podczas gdy osoby, które traktują stronę wizualną swojego auta jako najważniejszą, robią to nawet raz w tygodniu. Nieco ciężej jest w przypadku mieszkańców bloku, którzy nie mają możliwości przeprowadzenia mycia ręcznego. Warto wówczas udać się na jedną z wielu myjni i umyć pojazd bezdotykowo za pomocą lancy generującej strumień wody pod ciśnieniem bądź do wyspecjalizowanej myjni ręcznej. Jej pracownicy doskonale znają specyfikę lakierów samochodowych i będą w stanie ją odpowiednio umyć przy zachowaniu bezpieczeństwa. Samodzielne mycie nieprawidłowymi preparatami oraz przy użyciu brudnych gąbek może spowodować efekt odmienny do zamierzonego – nawet jedno ziarenko piasku może zarysować lakier i zmatowić jego powierzchnię.

Liczy się także komfortowe wnętrze

Warto zadbać także o wnętrze swojego nowego auta i cyklicznie opróżniać je ze śmieci oraz kurzu, który nie tylko źle wygląda na czarnej desce rozdzielczej, lecz także może wywoływać pewne alergie u wrażliwych osób. Matowe plastiki pokryte grubą warstwą kurzu wyglądają szczególnie źle i warto go cyklicznie usuwać. Czyszczenie deski rozdzielczej należy przeprowadzić za pomocą matowych specyfików, które nie tworzą na niej połyskującej powłoki. Jest ona bardzo niebezpieczna i niekomfortowa, gdyż odbija światło i może oślepiać kierowcę podczas jazdy pod słońce. Dobrym wyborem okażą się miękkie ściereczki np. wykonane z mikrofibry. Usunięcie kurzu z foteli to z kolei zadanie dla odkurzacza. Może to być model domowy wyposażony w długą końcówkę, którą dotrzemy do każdego zakamarka lub odkurzacz przemysłowy, który można z łatwością znaleźć na praktycznie każdej stacji benzynowej, tuż obok stanowiska mycia lancą.

Jak dbać o skórzane elementy?

Inaczej sprawa się ma w przypadku skór. Ten naturalny materiał jest szczególnie czuły na zastosowanie nieprawidłowych specyfików, które mogą bezpowrotnie zniszczyć jego strukturę. Do usunięcia lekkich przebarwień i zaplamień warto zastosować szare mydło bez dodatków zapachowych oraz barwników, dzięki czemu nie zmienia struktury i barwy skóry naturalnej. Po umyciu auta dobrym pomysłem okaże się użycie mleczka do skór. To specyfik, który zwiększa elastyczność skóry naturalnej i zmniejsza ryzyko jej dalszego pękania.

Klimatyzacja ma ogromny wpływ na wygodę

Jazda podczas lata jest szczególnie uciążliwa bez klimatyzacji, czyli systemu obniżania temperatury we wnętrzu kabiny. Warto cyklicznie odwiedzać warsztat samochodowy zajmujący się uzupełnieniem czynnika oraz odgrzybianiem. Wiele z nich realizuje także usługę ozonowania wnętrza. Niezwykle istotna jest także prawidłowa eksploatacja. Wnętrze auta podczas postoju na otwartej przestrzeni może nagrzać się do bardzo dużych wartości. Włączenie klimatyzacji w tak nagrzanej kabinie znacznie zwiększy zużycie paliwa, a sama sprężarka będzie musiała pracować z pełną mocą do czasu, kiedy temperatura się nie unormuje. Dobrą praktyką jest wstępne wywietrzenie pojazdu przed uruchomieniem klimatyzacji, wystarczy np. wyjechać z parkingu z otwartymi wszystkimi szybami.