Ile za auto na złomie w 2019 roku?

Ile za auto na złomie w 2019 roku?

Kasacja auta to obecnie najprostszy i najszybszy sposób, aby pozbyć się pojazdu. Od kilku lat nie jest powiązana z dodatkowymi opłatami podatkowymi, które do tej pory obciążały kierowców planujących złomowanie własnego samochodu. Dzięki zniesieniu podstawowych kosztów oddania auta na złom sprzedaż w takiej formie stała się dużo bardziej opłacalna. Obecnie skupy samochodów mają do zaoferowania korzystne cenniki, co umożliwia dodatkowy zarobek bez względu na stan pojazdu. Ile można otrzymać i jak kształtują się ceny za złomowanie auta w 2019 roku?

Od czego zależy cena za złomowanie samochodu?

Istnieją dwa sposoby przeprowadzania złomowania samochodu. Pierwszy polega na kasacji pojazdu w całości, czyli o wadze nie mniejszej niż 90% wagi wpisanej w dowodzie rejestracyjnym. W takiej sytuacji cena zależy od indywidualnego cennika skupu aut. Stawka zazwyczaj ustalana jest za kilogram masy pojazdu, przy czym zawsze zostaje odjęte około 200 kilogramów wagi na części niemetalowe. Często stawka zależy od rodzaju pojazdu – najniższa dotyczy samochodów osobowych, następnie autokarów i samochodów ciężarowych, a najbardziej atrakcyjny okazuje się koszt złomowania samochodu dostawczego.
Drugi sposób złomowania samochodu polega na kasacji pojazdu rozebranego. W takim przypadku cena zostaje pomniejszona o brakującą masę auta. Zwykle od każdego kilograma odejmuje się od kilkudziesięciu groszy do złotówki. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne dla właścicieli nowszych samochodów, gdyż wyjęte części można odsprzedać z większym zyskiem lub oddzielnie rozliczyć w skupie. Co więcej, ten rodzaj złomowania wiąże się z możliwością wynegocjowania atrakcyjnej stawki, gdyż pojazdy są rozliczane indywidualnie. Podobnie jest przy kasacji samochodów w lepszym stanie technicznym.

Ile można otrzymać za złomowanie auta?

Nie da się jednoznacznie określić, ile można otrzymać za złomowania auta, gdyż zależy to od indywidualnego cennika oraz różnorodnych czynników. Jeśli samochód przeznaczony jest w całości do kasacji, to nie ma większego problemu z oszacowaniem jego ceny. W takim przypadku pod uwagę brana będzie masa pojazdu. Wyliczenia powinny się opierać zarówno na indywidualnie ustalonej przez skup aut stawce za kilogram, jak i na tym, ile szacunkowo odejmowanych jest kilogramów za części niemetalowe. W zależności od możliwości firmy samochody są ważone lub sprawdzane według wagi w dowodzie rejestracyjnym. Często obie wartości są do siebie porównywane.
Sprawa nieco się komplikuje w sytuacji, kiedy złomowane auto jest nowsze lub w dobrym stanie technicznym. Wtedy sposób wyceny zależy od indywidualnych wytycznych skupu samochodu oraz cen rynkowych za poszczególne części. Duże znaczenie najczęściej ma marka i rocznik pojazdu, gdyż od tego zależy wysokość kwoty, którą można uzyskać za sprzedaż części nadających się do ponownego użytku. Zwykle im młodszy model samochodu, tym zysk będzie większy, gdyż obecnie części ze starych aut nie sprzedają się zbyt dobrze. Przy wycenie nowszego samochodu specjaliści sprawdzają głównie stan techniczny, popularność modelu oraz rodzaj silnika.

Na co zwrócić uwagę, aby skorzystać na złomowaniu samochodu?

Niemal w każdym wraku samochodu znajdują się części, które można odsprzedać. W wielu przypadkach kwota ta jest dużo wyższa niż sprzedaż kompletnego pojazdu na złom. Z tego względu dobrym pomysłem może być wystawienie części na różnego rodzaju serwisach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Wbrew pozorom najwięcej można zarobić na drobnych detalach, takich jak listewki, elementy wyposażenia, czy układy elektroniczne, gdyż nie mają one tańszych zamienników. Warto pamiętać, że według przepisów prawa samochód może być rozbierany tylko na prywatnej posesji lub w garażu. W innym przypadku należy zawsze korzystać z usług profesjonalnych stacji demontażu. Przed oddaniem rozebranego auta do skupu pojazdów warto sprawdzić wysokość stawki za każdy brakujący kilogram.
Chcąc sprzedać samochód na złom z zyskiem, duże znaczenie ma odpowiedni wybór firmy. W tym celu warto zwrócić uwagę na jej rodzaj oraz dokumenty potwierdzające legalność działania, gdyż tylko uprawnione stacje demontażu pojazdów mogą wydawać zaświadczenia umożliwiające wyrejestrowanie auta i wypowiedzenie umowy OC. Każdy skup samochodów wycenia pojazdy na podstawie indywidualnych kryteriów, dlatego przed podjęciem decyzji o sprzedaży najlepiej porównać ofertę kilku firm w regionie, biorąc pod uwagę również koszty transportu. Innymi przydatnymi informacjami jest szybkość wyceny i wypłaty za oddany samochód.