Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – jakie formalności?

Dowód Rejestracyjny

Wiele osób zastanawia się, czy warto zdecydować się na dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego oraz, czy proces ten jest skomplikowany i czasochłonny. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jakich formalności należy dopełnić i co należy zrobić, aby procedura ta była możliwa oraz z jakimi korzyściami wiąże się takie rozwiązanie. Poznaj najważniejsze kwestie związane z tym tematem oraz dowiedz się, jak wykonać to krok po kroku. Przekonaj się, że dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

W jakich przypadkach warto dopisać współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?

Wydatki związane z eksploatacją samochodu wiążą się z kosztami paliwa, ewentualnymi naprawami, regularnymi przeglądami oraz opłacaniem składek ubezpieczeniowych, które są obowiązkowe i wymagane wedle przepisów prawa drogowego. Jednak część kosztów związanych ze wspomnianymi składkami OC można obniżyć. Można to zrobić dopisując współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – z takiego rozwiązania najchętniej i najczęściej korzystają młodzi kierowcy, dzięki czemu będą mogli oni dzielić zniżki przyznawane przez ubezpieczycieli doświadczonym kierowcom (właścicielom pojazdów) za bezszkodową jazdę.

Jakie formalności i dokumenty są wymagane w przypadku dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego?

Zdecydowanie najważniejszą kwestią podczas dopisywania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego danego pojazdu są kwestie formalne. Należy pamiętać o zgromadzeniu odpowiednich dokumentów. W przypadku gdy jesteś właścicielem samochodu i chcesz ustanowić współwłaścicielem bliską osobę, między innymi własne dziecko, to najlepiej jest sporządzić akt darowizny, co pozwoli uniknąć konieczności zapłacenia podatku. Jeśli natomiast dopiero planujesz kupić samochód, to warto dopisać tę osobę od razu podczas jego rejestracji. Po dopełnieniu tych formalności należy zgłosić się do wydziału komunikacji wraz z umową darowizny, dowodem rejestracyjnym z ważnym badaniem technicznym, kartą pojazdu (o ile została wydana) oraz dowodem zakupu polisy OC. Wymienione dokumenty należy dołączyć do wniosku dostępnego w urzędzie. Znajdziesz go również na stronach internetowych. Ponadto należy także pamiętać po zakończeniu całego procesu i poinformowaniu o nim firmy ubezpieczeniowej, gdyż może mieć to wpływ na wysokość składki, która będzie musiała zostać poddana rekalkulacji.

Z jakimi kosztami należy się liczyć?

Warto również wiedzieć, z jakimi kosztami należy się liczyć w przypadku chęci dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Jeśli akt darowizny nastąpił pomiędzy właścicielem samochodu a członkiem dalszej rodziny lub osobą niespokrewnioną to samą darowiznę należy zgłosić w odpowiednim urzędzie skarbowym i uiścić z tego tytułu opłatę, jeśli jej wysokość przekracza kwotę wolną od podatku od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowa opłata w wysokości 17 zł może pojawić się, jeśli współwłaściciele zdecydują się na skorzystanie z usług adwokata lub radcy prawnego.

O czym warto pamiętać?

Opisywane w tym wpisie rozwiązanie ma również swoje wady. Po pierwsze, w chwili, gdy dojdzie do wypadku, wszystkimi kosztami z nim związanymi będą obciążeni obaj właściciele, przez co, gdy do incydentu doprowadzi mniej doświadczony kierowca, to drugi współwłaściciel również straci część wypracowanych zniżek OC. Ponadto w przypadku sprzedaży bądź wyrejestrowania pojazdy należy liczyć się z dodatkowymi formalnościami, gdyż każdy ze współwłaścicieli samochodu musi się zgodzić na sprzedaż auta, co będzie wiązało się ze sporządzeniem i podpisaniem właściwej umowy. Warto pamiętać, że procedura dopisania współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego wymaga wizyty w wydziale komunikacji wszystkich współwłaścicieli samochodu. Jeśli auto jest własnością wielu osób, to warto rozważyć kwestię upoważnienia, dzięki czemu załatwienie sprawy będzie dużo wygodniejsze. Nie musi mieć ono formy specjalnego druku.