Czy części używane posiadają gwarancje?

Czy części używane posiadają gwarancje?

W opinii wielu właścicieli aut korzystanie z używanych części przypomina gaszenie pożaru benzyną. U podstaw takiego myślenia leży przekonanie, że mniejsza żywotność tego typu produktów w krótkim czasie zaowocuje kolejną wizytą u mechanika, czyli narazimy się na dodatkowe wydatki. Czy mają rację? Nie, a zarazem tak!
Może to brzmieć pokrętnie, ale wszystko zależy od kilku czynników, dlatego jako klienci powinniśmy dokonywać świadomych wyborów. W dużej mierze od nas zależy, czy zakup okaże strzałem w „10”, czy też jedynie wydryluje portfel z gotówki. Nie mówimy tu o wiedzy tajemnej. Jednym z prostych sposobów na tanią naprawę aut jest np. kupno używanych części objętych gwarancją. Wbrew pozorom na rynku nie brakuje firm, oferujących właśnie takie rozwiązania. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać, a przede wszystkim, jakie produkty warto odkupić z drugiej ręki.

Nie wszystko złoto, co się świeci…

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że używane podzespoły miewają różną jakość, ale są elementami fabrycznie montowanymi w pojazdach, przez co mają zwykle lepszy standard wykonania od rynkowych zamienników. To ważny punkt wyjścia przy poszukiwaniu elementów niezbędnych dla Twojego pojazdu. Korzystając z używanych części, znacznie obniżysz koszty naprawy. Cena takich produktów bywa o połowę mniejsza (a często nawet więcej) w stosunku do artykułów ze sklepowych półek. Przy wartych tysiące złotych zestawach, opłacalność przedsięwzięcia jest wręcz ogromna. Należy pamiętać jednak o drugiej stronie medalu, a jest nią ryzyko związane ze stanem podzespołów. Akcesoria wymontowane z aut, a następnie niewłaściwie przechowywane, po ponownym zamontowaniu mogą wyrządzić więcej szkód niż korzyści. To kluczowy czynnik naszych rozważań, dlatego używane części kupuj ze sprawdzonych źródeł, bo niska cena niekoniecznie oznacza dobry interes.

Regeneracja – drugie życie używanych części samochodowych

Gdyby prowadzić klasyfikację najbardziej polecanych, choć używanych części, zdecydowanym i samotnym liderem byłyby podzespoły regenerowane. Dzięki procesowi regeneracji niektóre produkty udaje się przywrócić do standardu niezbyt odległego od momentu, gdy były fabrycznie montowanie w aucie. Nowe zamienniki często nawet nie zbliżają się do takiego poziomu jakości. Co ważne regeneracji można poddać dużo elementów. W zestawieniu umieścilibyśmy np.: wtryskiwacze, filtry DPF oraz turbosprężarki. To właśnie regenerowane produkty zalicza się do akcesoriów, na które firmy najchętniej udzielają gwarancji. Czasami mowa tu o okresie liczonych nie tyle w miesiącach, ile w latach. Regeneracja części stanowi jedną z najprostszych dróg do naprawy auta w niższych kosztach, dbając przy okazji o własny komfort oraz bezpieczeństwo. Minus tego rozwiązania? Produkty zregenerowane będą widocznie droższe od klasycznych, używanych podzespołów.

Gdzie kupować części używane?

Popularność używanych części jest bardzo duża. O skali zjawiska może świadczyć fakt, że bez problemu zamówisz je nie tylko w internetowych sklepach motoryzacyjnych, ale także na każdej większej platformie zakupowej. Przejrzenie wszystkich miejsc je w zasadzie niemożliwe, ponieważ mówimy o milionach produktów na setkach stron. Dobrym, a zarazem bezpiecznym pomysłem będzie postawienia na firmy specjalizujące się w pozyskiwaniu i odsprzedaży używanych podzespołów. Zyskasz pewność, że części zostały prawidłowe wymontowane i były odpowiednio przechowywane. Przy okazji znawcy tematu potrafią ocenić stan produktów, co redukuje do minimum ryzyko wysłania podzespołów przesadnie wyeksploatowanych. Oczywiście możesz szukać w mniejszych, lokalnych sklepach, ale najlepszym wyborem w przeważającej liczbie wypadków okazują się firmy o ogólnopolskim zasięgu działania. Ich przewagą jest zarówno ilość oferowanych produktów, jak i cena podzespołów.

Układy układom nierówne

Częściom zamiennym mówimy zdecydowane „tak”, ale zdarzają się drobne wyjątki. Są naprawy, które lepiej przeprowadzić, wykorzystując nowe podzespoły. Przykład? Klimatyzacja! Nie ma zbytniego wpływu na bezpieczeństwo jazdy, ale już na nasze zdrowie jak najbardziej tak. Jeśli poprzedni właściciel nie dbał o odpowiednią konserwacją, a poszczególne części spędziły sporo czasu w magazynach po demontażu, ich instalacja nie będzie najlepszym pomysłem. Trudno wypisać pełną listę tego typu akcesoriów, w tym temacie warto już zamienić kilka słów z mechanikiem. Podsumowując, używane części stanowią ciekawą i godną polecenia alternatywę dla wszystkich kierowców. Ich montaż wcale nie musi wiązać się z pogorszeniem parametrów auta, a wręcz przeciwnie może okazać się lepszą alternatywą niż zamienniki. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do wyboru produktów ze sprawdzonych źródeł, bo za taką decyzją będzie podążać dobra jakość podzespołów.