Co zrobić w razie zgubienia dowodu rejestracyjnego?

Co zrobić w razie zgubienia dowodu rejestracyjnego?

Dowód rejestracyjny jest wyrabiany dla każdego samochodu, aby potwierdzić jego dopuszczenie do ruchu drogowego. Nic dziwnego, że ten dokument jest tak ważny, w końcu pozwala na przykład bezproblemowo przeprowadzić badanie techniczne auta. Co powinieneś zrobić, jeśli zgubisz dowód rejestracyjny do swojego samochodu? Czy jest szansa na uzyskanie nowego w krótkim czasie? Wszystkiego dowiesz się z niniejszego artykułu, zapraszamy do czytania!

Dowód rejestracyjny – charakterystyka

Dowód rejestracyjny składa się z sześciu stron, na których zawarto szereg informacji dotyczących zarówno właściciela, jak i współwłaściciela pojazdu. Nie brak tam również danych technicznych pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym znajdziesz takie informacje jak:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • data pierwszej rejestracji,
 • imię oraz nazwisko, PESEL lub REGON, dokładny adres właściciela pojazdu,
 • informacje dotyczące pojazdu, czyli jego marka, typ, model,
 • numer identyfikacyjny pojazdu, czyli numer VIN lub numer podwozia, nadwozia czy ramy,
 • maksymalna masa całkowita pojazdu, jego dopuszczalna masa całkowita oraz dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów,
 • masa własna auta,
 • data ważności dowodu,
 • data wydania dokumentu,
 • liczba osi pojazdu,
 • pojemność silnika,
 • maksymalna moc silnika,
 • rodzaj paliwa,
 • liczba miejsc siedzących (i stojących w przypadku busów),
 • data kolejnego badania technicznego.

Czy wiesz, do czego dokładnie służy dowód rejestracyjny? Jeżeli nie, spieszymy z odpowiedzią. Jeszcze kilka lat temu był niezbędny przy każdej kontroli drogowej, zniesiono to jednak 1 października 2018 roku. Czy jest on zatem teraz przydatny? Owszem, występują sytuacje, w których będzie on wymagany. Jest to element konieczny podczas każdej sprzedaży i zakupu pojazdu. Ponadto będzie on potrzebny w trakcie wyjazdu za granicę czy zakupu ubezpieczenia OC, a także na badaniu technicznym. Wówczas właściciel musi okazać dowód diagnoście przed rozpoczęciem badania.

Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego auta?

Jeżeli zauważysz, że zgubiłeś dowód rejestracyjny, udaj się jak najszybciej do właściwego dla miejsca zamieszkania wydziału komunikacji. Tam wypełnisz wniosek o wydanie wtórnika, czyli nowego dowodu. Jeżeli poprzedni został skradziony, koniecznie trzeba wezwać policję. Unikniesz w ten sposób kłopotów, gdy na przykład złodziej zdecyduje się użyć skradzionego dowodu do łamania prawa. Przed uzyskaniem wtórnika czeka na Ciebie kilka formalności. Będzie to między innymi oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego czy wniosek o wydanie wtórnika. Wówczas potrzebne okażą się karta pojazdu, ważne badanie techniczne, dowód osobisty, polisa OC oraz tablice rejestracyjne. Pamiętaj, że jeśli istnieją współwłaściciele pojazdu, oni również muszą udać się do wydziału komunikacji lub napisać oświadczenie uprawniające Cię do wykonywania wszystkich czynności związanych z uzyskaniem wtórnika.

Nowy dowód rejestracyjny, czyli wtórnik – ile to kosztuje?

Wymiana dowodu rejestracyjnego na nowy to koszt 90,50 zł. Dokładnie 54 zł kosztuje sam wtórnik dowodu. Podczas wizyty w urzędzie należy zapłacić także opłatę ewidencyjną w wysokości 0,50 zł, a do tego pozwolenie czasowe o koszcie 19 zł, jeśli chcesz podróżować pojazdem do czasu, aż wtórnik zostanie wydany. Czas jego uzyskania to ustawowo 30 dni, ale z reguły urzędnicy wyrabiają go w dwa tygodnie. Do tych wszystkich kosztów należy doliczyć jeszcze 17 zł za ustanowienie pełnomocnika.

Zgubiony dowód rejestracyjny a sprzedaż auta – co w takiej sytuacji?

Zgodnie z przepisami dowód rejestracyjny musi zostać przekazany nowemu właścicielowi. Jeśli więc dojdzie do sytuacji, w której zgubisz dowód, zanim sprzedasz auto, musisz wyrobić nowy, czyli wtórnik. Nie kupuj pojazdu, jeśli sprzedawca nie może oddać Ci dowodu rejestracyjnego, bo twierdzi, że go zgubił. Może się okazać, że tak naprawdę pojazd, który sprzedaje, jest kradziony lub sam dowód został mu skradziony, a ten nie zgłosił tej informacji policji.