Co zrobić, gdy wlejemy zły rodzaj paliwa do samochodu?

Co zrobić, gdy wlejemy zły rodzaj paliwa do samochodu?

Tankowanie samochodu to czynność niezwykle prosta i szybka, jednak może zdarzyć się sytuacja, w której dojdzie do pomyłki. Olej napędowy trafi do silnika benzynowego bądź benzyna do diesla.
W obu sytuacjach ważna jest szybka reakcja, dlatego z naszego artykułu dowiesz się, co zrobić w sytuacji, gdy wlejemy zły rodzaj paliwa do samochodu.

Błąd przy dystrybutorze – warto szybko się zorientować!

Kiedy zatankujemy nie taki rodzaj paliwa, jakiego wymaga nasz samochód, dobrze jest szybko się zorientować i nie próbować uruchamiać silnika. Jednak, kiedy zorientujemy się po przekręceniu zapłonu silnika czy przejechaniu kilku kilometrów, kiedy autem zaczyna szarpać, należy jak najszybciej wyłączyć silnik i nie uruchamiać go ponownie. W dalszej kolejności, koniecznie należy przetransportować go do warsztatu samochodowego, wzywając pomoc drogową czy decydując się na holowanie. Mechanik będzie w stanie oczyścić układ paliwa, czyli zbiornik, pompę paliwową, przewody, filtr paliwa, a także wtryski. Wykwalifikowany mechanik wypompuje nieodpowiedni rodzaj paliwa, po czym zadba o jego prawidłowe uruchomienie. Warto wspomnieć, że wiele polis OC zawiera zapisy o bezpłatnym holowaniu w przypadku zalania baku nieodpowiednim rodzajem paliwa, dlatego warto znać jej zapisy.

Silnik benzynowy zalany dieslem – mniejsze szkody

O ile trudno jest zalać silnik benzynowy dieslem (szerszy pistolet), w sytuacji takiego błędu nie jest on narażony na tak dotkliwe uszkodzenia jak silnik diesla. Oczywiście takie auto gaśnie po przejechaniu krótkiego odcinka, jednak uszkodzenia nie będą tak dotkliwe. Najczęściej skończy się na czyszczeniu wtryskiwaczy. Dodatkowo warto wiedzieć, że o uszkodzenia przy pomyłce paliwa dużo łatwiej przy nowych generacjach aut. Starsze modele samochodów, czyli diesle nie będą posiadały żadnych uszkodzeń, kiedy zostaną zalane niewielką ilością benzyny. Jeszcze kiedyś podczas srogich zim, aby zapobiegać gęstnieniu oleju napędowego, dolewano właśnie benzyny.

Czy łatwo się pomylić wlewając paliwo do baku?

Pomyłki przy dystrybutorze najczęściej wynikają z pośpiechu, jednak stacje benzynowe robią wszystko, aby dokładnie oznaczać pistolety do dystrybucji wyraźnymi podpisami. Dodatkowo pistolety mają często inny kolor, są dokładnie podpisane , a średnica dyszy jest zupełnie inna dla osób tankujących benzynę, niż dla osób wlewających olej napędowy do baku. W praktyce trudno jest włożyć pistolet diesla do baku auta benzynowego. Odwrotnie jest to wykonalne, jednak łatwo można zorientować się, że coś jest nie tak. Pamiętajmy jednak, że aby uniknąć problemów, należy dwa razy sprawdzić, jakie paliwo wlewamy do naszego auta, a jeśli dojdzie do pomyłki, należy zadbać o unieruchomienie silnika i przetransportowanie auta do warsztatu, tylko wtedy można mieć pewność, że naprawa skończy się mało kosztownie.