Co zrobić gdy jedna z tablic rejestracyjnych auta zostanie zgubiona lub skradziona?

Tablica rejestracyjna

Tablica rejestracyjna jest podstawowym elementem identyfikacyjnym każdego pojazdu, którą w Polsce montuje się z przodu oraz z tyłu auta w miejscu do tego przeznaczonym. Niestety, jest to także element, który można z łatwością zgubić podczas stłuczki lub w trakcie przejazdu po trasie off-roadowej, część z nich pada także łupem złodziei, którzy wykorzystują je do różnych przestępstw i wykroczeń. Na szczęście tablicę rejestracyjną da się wyrobić ponownie, wiąże się to jednak ze spełnieniem pewnych wymogów formalnych i pewnym zaangażowaniem ze strony właściciela. Nie można jednak tego pominąć. Jazda bez tablicy rejestracyjnej jest kosztowna, gdyż wiąże się z mandatem o wysokości do 500 złotych, to jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Czym jest tablica rejestracyjna i jaki ma wpływ na użytkowanie samochodu?

Tablice rejestracyjne w Polsce mają kształt prostokąta i znajduje się na nich szereg czarnych cyfr i liter na białym tle, co zdecydowanie ułatwia ich odczytanie nawet w trakcie całkowitej ciemności. Po lewej stronie znajdziemy Euroband, czyli pasek świadczący o przynależności kraju do Unii Europejskiej wraz z symbolem kraju. Na ciąg numeru rejestracyjnego składa się wyróżnik województwa oraz wyróżnik konkretnego egzemplarza wybranego pojazdu w formie liter oraz cyfr.

Istnieją także pewne odstępstwa od ogólnie przyjętej reguły. Dla pojazdów zabytkowych przewidziane są tablice z żółtym tłem, dla aut elektrycznych (nie dla hybrydowych) tablice z tłem w kolorze jasnej zieleni. Z kolei auta dyplomatyczne wyposażone są w tablice z niebieskim tłem i białą czcionką, a auta profesjonalne mają tablice z białym tłem, lecz zieloną czcionką. Na ulicach z pewnością zauważymy także czerwoną czcionkę. Są to tablice tymczasowe.

Bez tablic rejestracyjnych nie można się poruszać po drogach publicznych, pełnią bowiem bardzo istotną z punktu bezpieczeństwa i komfortu jazdy funkcję identyfikacyjną danego egzemplarza. Dzięki nim na ulicy jest zachowane względne bezpieczeństwo, gdyż służby mundurowe są w stanie odnaleźć sprawcę wypadku bądź wpaść na trop osoby, która popełniła wykroczenie. Z tego tytułu brak tablicy rejestracyjnej wiąże się z mandatem o wysokości do 500,00 zł.

Podstawowe powody zgubienia tablicy rejestracyjnej

Zgubienie tablicy rejestracyjnej to bardzo częsta sytuacja, która może spotkać w zasadzie każdego kierowcę. Wiele osób traci rejestrację podczas szczególnie dużych opadów deszczu, np. w trakcie przejazdu przez bardzo głęboką kałużę, a także w trakcie stłuczki, kiedy dojdzie do uszkodzenia mocowania tablicy. Niestety wielu kierowców nie zauważa braku tablicy rejestracyjnej, przez co dowiadują się o jej braku dopiero podczas rutynowej kontroli bądź podczas okresowego mycia pojazdu.

Czy da się wyrobić duplikat tablic rejestracyjnych?

Na szczęście polskie prawo o ruchu drogowym przewiduje możliwość ponownego wyrobienia tablic rejestracyjnych w formie duplikatu. Wystarczy wystąpić do wydziału komunikacji z prawidłowo wypełnionym wnioskiem o wydanie wtórnika z tym samym numerem rejestracyjnym i oświadczeniem o zgubieniu. Do wniosku niezbędne będzie dołączenie dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu jeśli ta została wydana, a także dowodu osobistego i ubezpieczenia OC. Ponadto należy bezwzględnie wziąć ze sobą drugą tablicę (jeśli zgubiona została wyłącznie jedna), gdyż pracownik będzie musiał przykleić na niej nową nalepkę legalizacyjną. Duplikat jednej standardowej tablicy rejestracyjnej to koszt 53,00 zł, podczas gdy wyrobienie dwóch duplikatów będzie nas kosztowało 93,00 zł. Wyższe koszty są za wyrobienie tablic dodatkowych oraz indywidualnych. Do czasu wyrobienia nowych tablic należy powstrzymać się z jazdą po drogach publicznych lub zakupić tablice tymczasowe.

Co zrobić w razie kradzieży tablic rejestracyjnych?

Kradzież tablicy rejestracyjnej bardzo łatwo odróżnić od jej zgubienia. Z reguły łupem dla złodziei pada cały komplet tablic, co zazwyczaj bardzo rzadko się zdarza podczas stłuczki czy jazdy po dużych nierównościach. Pierwszym krokiem jest zgłoszenie kradzieży na najbliższym komisariacie policji, gdyż z pewnością będą służyły złodziejom do realizacji działań przestępczych w celu zmylenia służb mundurowych i monitoringu. Mogą to być napady, porwania, wymuszenia okupu czy też kradzież paliwa na stacji benzynowej. Szybka reakcja na kradzież tablic jest kluczowa, dlatego należy zgłosić się na komisariat bez zbędnej zwłoki. Zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży zwolni nas z pewnych problemów natury prawnej i na jego podstawie będziemy mogli przerejestrować auto, czyli wyrobić zupełnie nowe tablice rejestracyjne. Wiąże się to z kosztem około 180,50 złotych lecz może wzrosnąć o 920 zł w przypadku tablic indywidualnych.