Co z ubezpieczeniem po wyzłomowaniu auta?

Co z ubezpieczeniem po wyzłomowaniu auta?

Wielu właścicieli pojazdów niezdatnych już do użytkowania zwleka ze złomowaniem. Zazwyczaj obok braku czasu, by skontaktować się z punktem, stoi obawa przed wykonaniem jakichkolwiek działań przed wygaśnięciem polisy OC/AC czy też ważności przeglądu. Warto jednak wiedzieć, że auto na złom można oddać w każdej chwili. Dodatkowo w przypadku ważnego ubezpieczenia istnieje możliwość ubiegania się o zwrot części składki za okres niewykorzystany. Jak wygląda proces oddania pojazdu na złom i co należy zrobić, aby otrzymać zwrot składki? Wszystkie te informacje zamieściliśmy w artykule, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Zapraszamy do lektury.

Złomowanie auta a ważne ubezpieczenie pojazdu

Oddanie auta na złom to położenie kresu jego żywotności. W świetle obowiązującego prawa pojazd przestaje istnieć jako samochód, a staje się własnością stacji demontażu, która do dyspozycji ma wyłączenie mieszankę złomu i metali kolorowych. Właśnie dlatego w punktach skupu pojazdu i złomowania właściciel otrzymuje zaświadczenie, na podstawie którego w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta może wyrejestrować swoje dotychczasowe auto. O ile ten proces nie budzi zastrzeżeń, to wciąż wielu kierowców zastanawia się, co z formalnościami i ubezpieczeniem. Złomowanie pojazdu, który ma jeszcze ważną polisę, daje właścicielowi auta możliwość ubiegania się o zwrot kosztów. Oczywiście zwrot dotyczy wyłącznie kwoty, która jest wprost proporcjonalna do liczby dni ważnej polisy. Na prostym przykładzie, jeśli samochód został zezłomowany 3 miesiące przed końcem ubezpieczenia, to wówczas zwrot dotyczy ¼ składki, która, de facto, nie została wykorzystana i nie ma możliwości, aby została wykorzystana.

W jaki sposób ubiegać się o zwrot kosztów polisy złomowanego samochodu?

Zwrot składki ważnej polisy OC następuje wyłącznie po zgłoszeniu się do ubezpieczyciela i przedstawieniu zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu, które można uzyskać na podstawie dokumentu poświadczającego zezłomowanie samochodu. Warto jednak wcześniej skontaktować się z ubezpieczycielem i dopytać o szczegóły procedury, bo działania mogą być zależne od indywidualnych ustaleń wewnętrznych konkretnych firm. Ubezpieczyciel ustali również dni zwrotu składki i konkretną kwotę. Warto pamiętać, że zwrot ubezpieczenia należy się właścicielowi pojazdu bez względu na okoliczności, w których doszło do podjęcia decyzji o złomowaniu samochodu. Auto poddane kasacji nie jest już w świetle prawa uznane za pojazd, dlatego firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do zwrotu należnych środków.