Co należy zrobić w przypadku braku karty pojazdu?

Karta pojazdu

Dokładnie od 1 lipca 1999 roku karta pojazdu jest jednym z najważniejszych dokumentów związanych bezpośrednio z samochodem, to właśnie w niej zapisano najważniejsze informacje o aucie. Niestety, gdy ją zgubisz lub ktoś Ci ją ukradnie, konieczne jest jej ponowne wyrobienie, a to wiąże się z koniecznością poświęcenia czasu i pieniędzy. Co trzeba zrobić, gdy ktoś ukradnie Ci kartę pojazdu, a co, gdy ją zgubisz? Wszystko opisujemy poniżej.

Czym jest karta pojazdu i co w niej znajdziesz

Karta pojazdu to dokument zawierający informacje o pojeździe, a także jego właścicielach — co ważne, tego bieżącego oraz poprzedniego. To w karcie zapisano wszelkie zmiany dokonywane w samochodzie, co bez dwóch zdań jest najważniejszą informacją dla właściciela. Znajdziesz tam potwierdzenie założenia instalacji LPG czy dorobienia wtórników tablic rejestracyjnych. Co ciekawe, karta pojazdu nie jest potrzebna w przypadku ewentualnej kontroli drogowej, jednak bez niej nie zarejestrujesz pojazdu. W przypadku kradzieży lub zgubienia trzeba złożyć wniosek o wyrobienie nowej.

W karcie pojazdu znajdziesz dane identyfikacyjne pojazdu, jego parametry techniczne oraz dane dotyczące właściciela auta. Tam również znajduje się potwierdzenie rejestracji pojazdu. Z dokumentu dowiesz się także, czy właściciel mówi prawdę, gdy kupujesz od niego samochód. W karcie zapisuje się historię właścicieli, więc sprawdzisz, czy jest na przykład drugim, tak jak mówił. Gdy auto kiedykolwiek było taksówką, także dowiesz się tego z karty.

Karta zgubiona, zniszczona, nie ma w niej miejsca na wpisy

Brak karty pojazdu to konieczność wyrobienia jej na nowo. W tym celu musisz udać się do wydziału komunikacji urzędu miasta i wypełnić stosowny wniosek dołączając do niego konkretne dokumenty. W przypadku zgubienia karty pojazdu potrzebujesz oświadczenia o jej utracie i to pod rygorem odpowiedzialności karnej, jeśli skłamiesz, a także dowodu rejestracyjnego. Gdy karta została zniszczona lub nie ma w niej miejsca na nowe wpisy, także musisz złożyć stosowny dokument w urzędzie, wtedy będziesz potrzebował starej karty i również dowodu rejestracyjnego. Jak widzisz, nie będzie to trudne, kilka dokumentów i tygodni czekania, a Twoja nowa karta będzie już w samochodzie czy w Twoim domu w zależności, gdzie ją przechowujesz. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy kartę zgubił poprzedni właściciel, a Ty jesteś zdecydowany na kupno od niego pojazdu, bo na przykład wierzysz w jego wersję wydarzeń, a samochód Ci się po prostu podoba. Co wtedy zrobić?

Karta zgubiona przez poprzedniego właściciela

Gdy kartę pojazdu zgubi poprzedni właściciel, musisz się przygotować na skompletowanie kilku dodatkowych dokumentów przed wizytą w urzędzie. Przede wszystkim potrzebujesz zaświadczenia wystawionego przez poprzedni urząd, czyli ten, gdzie zarejestrowano samochód. W placówce tej zostanie Ci wypisane zaświadczenie potwierdzające zawartość karty pojazdu, czyli tego, co zostało w niej zapisane. Do tego potrzebujesz oświadczenia o zgubieniu karty, dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych kupionego pojazdu. Pamiętaj także, że podczas załatwiania kwestii związanych z wyrobieniem nowej karty urzędnik może poprosić Cię o przedstawienie ważnego dowodu osobistego i obowiązkowego ubezpieczenia OC. Czas oczekiwania na nowy dokument to maksymalnie 30 dni, z reguły jednak karta gotowa jest wcześniej.