Co lepiej wybrać złomowanie czy sprzedaż?

Co lepiej wybrać złomowanie czy sprzedaż?

Posiadanie wieloletniego i dość wysłużonego auta może okazać się dość kłopotliwe. Wiele osób może zastanawiać się nad jego sprzedażą, jednak jeśli jego cena nie przekracza kwoty, jaką otrzymałby właściciel za złomowanie, czasem nie warto ryzykować, gdyż takie auto może przysporzyć wielu problemów.

Legalne złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdu pozwala na wycofanie auta z ruchu. Sprzedaż auta, które nie jest w 100% sprawne, a jego wartość jest niewielka, może sprawić, że trafi on na nielegalne złomowisko, posłuży do kradzieży czy będzie służyć właścicielowi, który nie zamierza dopełnić formalności, jeśli chodzi o przerejestrowanie samochodu. W takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na legalne złomowanie, aby móc spać spokojnie i nie martwić się o formalności. W takich miejscach, wszystko odbywa się zgodnie z prawem i obowiązującymi przepisami. Sprawdź, co lepiej wybrać – złomowanie czy może sprzedaż pojazdu?

Stacja Demontażu Pojazdu – czym dokładnie jest?

Stacje Demontażu Pojazdu to miejsca, gdzie możliwe jest sprzedanie starych, zniszczonych, powypadkowych i skorodowanych samochodów. W takich punktach auta poddawane są recyklingowi, a sprawne części i podzespoły trafiają na rynek wtórny. To właśnie na tym zarabiają legalne złomowiska. Wiele osób decyduje się na oddanie starego auta do SDP, a wszystko przez gotówkę, którą może otrzymać i brak problemów z formalnościami. Za każde auto Stacje Demontażu Pojazdów płacą około 300-800 złotych. Kwota ta związana jest z masą całkowitą auta. Zdarza się, że za konkretne modele aut można zyskać dużo większą kwotę. Warto wiedzieć, że większość wycen aut jest całkowicie bezpłatnych, dlatego warto pomyśleć o sprawdzeniu, jaką kwotę można uzyskać za dany samochód. W takich miejscach możliwe jest dokonanie kasacji zarówno aut osobowych, jak i ciężarowych, autobusów i wielu innych. To miejsce, gdzie można szybko unieważnić dokumentację auta i skasować je bez zbędnych problemów.

Jak przygotować się do złomowania auta w Stacji Demontażu Pojazdu?

Aby dokonać złomowania auta w Stacji Demontażu Pojazdu, konieczne jest dostarczenie kilku dokumentów. To przede wszystkim:

  • dowód rejestracyjny pojazdu;
  • karta pojazdu;
  • tablice rejestracyjne auta;
  • czytelny numer VIN;
  • umowa kupna-sprzedaży, w sytuacji, gdy auto nie zostało przerejestrowane po zakupie.

Kiedy auto zostanie zważone, a kwota sprzedaży ustalona Stacja Demontażu Pojazdu wyda odpowiednie zaświadczenie, które posłuży do wyrejestrowania auta w Wydziale Komunikacji stosownym dla miejsca zamieszkania. Konieczne będzie nie tylko zaświadczenie, ale również wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Pamiętajmy również, że wyrejestrowanie i złomowanie auta trzeba zgłosić do ubezpieczyciela, u którego została wykupiona polisa OC pojazdu.

A może sprzedaż starego samochodu?

Wiele osób, zamiast złomowania auta wybiera sprzedaż. Okazuje się, że taka transakcja może wiązać się z wieloma problemami, szczególnie w sytuacji, kiedy pojazd trafi na nielegalne złomowisko, zostanie rozebrany na części. Rzadko może zdarzyć się sytuacja, że samochód trafi w ręce nowego właściciela i będzie dalej eksploatowany. Nielegalne złomowiska to miejsca, gdzie większość podzespołów zostaje sprzedawanych, a reszta może być utylizowana w sposób nieekologiczny. Dodatkowo płyny eksploatacyjne mogą trafiać do gleby, zanieczyszczając środowisko. Warto wiedzieć, że takie auta nie są wyrejestrowywane, dlatego nadal figurują na nazwisko osoby sprzedającej. W końcu zaświadczenie do Wydziału Komunikacji może wystawić jedynie legalnie działająca Stacja Demontażu Pojazdów. To wszystko może doprowadzić do konieczności opłacania OC pomimo sprzedaży auta.

Brak płatności OC może wiązać się z nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Aby tego uniknąć, konieczne jest zgłoszenie faktu zbycia pojazdu do Wydziału Komunikacji, zgłoszenie tego do ubezpieczyciela, przekazując umowę kupna-sprzedaży. Dzięki temu można uchronić się przed dotkliwymi karami finansowymi.

Uważaj na pułapki w sprzedaży auta!

Niezwykle ryzykowna może okazać się sprzedaż auta na tzw. słupa. Może zdarzyć się sytuacja, w której osoba kupująca auto będzie chciała nabyć je na krewnego czy przyjaciela, który nie jest obecny w momencie podpisywania umowy. Osoba “słup” to najczęściej bezdomni czy osoby nieżyjące. To nielegalna praktyka, która może przysporzyć wielu kłopotów, gdyż takie auto nie zostanie zarejestrowane, a może posłużyć do nielegalnych praktyk, dokonywania kradzieży paliwa na stacjach benzynowych czy wyłudzeń odszkodowania po fikcyjnych stłuczkach. Jedyną gwarancją na uniknięcie kłopotów jest zgłoszenie faktu sprzedaży auta do Wydziału Komunikacji. Co ważne, umów kupna-sprzedaży auta nie powinno się wyrzucać, gdyż nawet po kilku latach może okazać się, że dostaniemy wezwanie do zapłaty OC.

Samodzielna rozbiórka auta na części – czy jest możliwa?

Wiele osób decyduje się na samodzielną rozbiórkę auta na części i ich sprzedaż w Internecie. O ile pozwoli to na uzyskanie większej gotówki, jest to działanie nielegalne i nie powinno być praktykowane. W końcu, aby nie płacić OC trzeba zgłosić zbycie auta lub zgłosić jego kradzież, a fałszowanie dokumentów jest nielegalne i jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Dodatkowo podczas rozbiórki auta możliwe jest zanieczyszczenie środowiska, co również jest działaniem niezgodnym z prawem. Takie auta muszą być rozbierane jedynie w miejscach, gdzie zapewniona jest odpowiednia utylizacja podzespołów czy płynów eksploatacyjnych. Jeśli takie działania prowadzone są nielegalnie, grożą ogromne kary finansowe. Samodzielny demontaż pojazdu to ogromne ryzyko, dlatego tak ważne jest korzystanie z wyspecjalizowanych Stacji Demontażu Pojazdów, które działają w sposób legalny. Pamiętajmy również, że rozbiórka auta na części może wiązać się z koniecznością wielomiesięcznej sprzedaży części.

Oddaj auto do Stacji Demontażu Pojazdu – bez ryzyka i stresu!

Stacja Demontażu Pojazdów to miejsce, gdzie możliwe jest legalne oddanie auta do kasacji. W takich miejscach wszystko odbywa się zgodnie z prawem, dzięki temu nie ma obaw o pojawienie się problemów. Profesjonalne Stacje Demontażu Pojazdów działają zgodnie z ekologią, dlatego przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Ograniczają emisję odpadów, a wszystkie surowce wtórne trafiają do ponownego wykorzystania. Kiedy stan naszego auta nie pozwala na jego dalsze użytkowanie to najlepszy sposób na uzyskanie gotówki i legalną sprzedaż, dzięki której można zgłosić zbycie pojazdu do Wydziału Komunikacji i ubezpieczyciela. O ile może znaleźć się chętny na zakup auta, transakcja nie zawsze może okazać się korzystna, dlatego nie warto ryzykować. W końcu nieprzerejestrowany samochód na nowego właściciela może sprawić wiele kłopotów, a do odpowiedzialności może zostać pociągnięta osoba, która figuruje w rejestrach CEPIK.